اخبار مسکن

پنج راه برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات در پنجاه سال اخیر محبوبیت روزافزونی داشته و به یکی از روش‌های رایج سرمایه‌گذاری تبدیل شده است. هر چند این بازار فرصت‌های زیادی برای رسیدن به سود هنگفت در خود دارد، اما خرید و مالکیت املاک بسیار پیچیده‌تر از خرید سهام و اوراق قرضه است. در این نوشتار صرفا به موضوع خرید خانه نمی‌پردازیم و املاک و مستغلات را نوعی سرمایه‌گذاری می‌بینیم.

در این‌جا ۵ راه را برای سرمایه‌گذاری در املاک به شما معرفی می‌کنیم:

  • سرمایه‌گذاری در ملک استیجاری. قدمت این نوع سرمایه‌گذاری به قدمت مالکیت خانه است. در این روش، ملکی می‌خرید و آن را به مستأجر اجاره می‌دهید. مالک یا صاحب‌خانه مسئول پرداخت وام رهنی (mortgage)، مالیات، و هزینه‌های تعمیر و نگهداری ملک است. در حالت مطلوب، اجاره ملک به حدی هست که همه این هزینه‌ها را جبران کند. هم‌چنین، مالک می‌تواند برای رسیدن به سود ماهانه هزینه بیشتری مطالبه کند، اما روش معمول این است که مالک حوصله کند و اجاره را فقط به اندازه پوشش این مخارج تعیین کند تا وام رهنی تسویه شود و در این زمان است که بخش بزرگی از اجاره برای مالک سود محسوب خواهد شد. به علاوه، این امکان هم وجود دارد که ارزش ملک در طول دوره بازپرداخت وام رهنی افزایش پیدا کند و به این ترتیب مالک دارایی باارزش‌تری در اختیار داشته باشد.
  • گروه سرمایه‌گذاری املاک. گروه‌های سرمایه‌گذاری املاک نوعی صندوق سرمایه‌گذاری مشترک کوچک برای املاک استیجاری هستند. اگر مایلید ملک استیجاری داشته باشید، اما حوصله دردسرهای صاحب‌خانگی را ندارید، این گزینه برای شما مناسب است. شرکت چند بلوک آپارتمانی یا مجتمع را می‌خرد یا می‌سازد و سپس سرمایه‌گذارها می‌توانند از طریق شرکت (و عضویت در گروه) این خانه‌ها را بخرند. هر سرمایه‌گذار می‌تواند یک یا چند واحد مستقل بخرد، اما مسئولیت مدیریت کل واحدها (تعمیر و نگهداری، درج آگهی برای واحدهای خالی، و گفتگو با مستأجرهای جدید) بر عهده شرکتی است که گروه سرمایه‌گذاری را مدیریت می‌کند. شرکت در قبال مدیریت این امور درصدی از اجاره ماهانه را برمی‌دارد.
  • دست‌به‌دست کردن و معامله املاک (Flipping). این کار بخش هیجان‌انگیز سرمایه‌گذاری در املاک است. همان‌طور که معامله‌گران بازار بورس و اوراق بهادار با سرمایه‌گذارانی که فقط خریدار هستند فرق زیادی دارند، معامله‌گران املاک هم با صاحب‌خانه‌هایی که خانه را می‌خرند و نگه می‌دارند تفاوت زیادی دارند. آنها املاک را با هدف حفظ ملک برای مدتی کوتاه (معمولا کمتر از سه تا چهار ماه) می‌خرند به امید این که با فروش ملک به سود برسند. نام دیگر این روش دست‌به‌دست کردن ملک (flipping) است و مبنای آن خرید املاکی است که افت ارزش یا خواهان زیادی دارند.
  • صندوق یا تراست سرمایه‌گذاری در املاک. قدمت املاک و مستغلات به دوران غارنشینی و زمانی برمی‌گردد که اجدادمان غریبه‌ها را از فضای تحت تملک خود بیرون می‌کردند، و از این رو عجیب نیست که وال‌استریت معامله املاک را در قالب اسناد مالی با قابلیت خرید و فروش عمومی ممکن ساخته است. صندوق‌ یا تراست سرمایه‌گذاری املاک (REIT) زمانی تأسیس می‌شود که یک شرکت (یا تراست) با استفاده از پول سرمایه‌گذاران، املاک درآمدزا را خریده و مدیریت می‌کند. تراست‌ها هم مثل انواع سهام در بازارهای عمده بورس خرید و فروش می‌شوند. شرکت باید ۹۰ درصد سود مشمول مالیات خود را در قالب سود سهام پرداخت کند تا بتواند جایگاه خود را به عنوان تراست حفظ کند. با این کار نیازی به پرداخت مالیات بر درآمد شرکت نخواهد بود، در حالی که یک شرکت معمولی باید برای سود خود مالیات بپردازد و سپس درباره توزیع سود سهام پس از کسر مالیات تصمیم بگیرد.
  • اهرم مالی (leverage). سرمایه‌گذاران با سرمایه‌گذاری در املاک به جز تراست یا صندوق سرمایه‌گذاری به ابزار دیگری هم دست پیدا می‌کنند که از دسترس سرمایه‌گذاران بورس خارج است. این قابلیت اصطلاحا اهرم مالی نام دارد. برای خرید سهام، باید در زمان سفارش کل مبلغ سهام پرداخت شود. حتی در صورت خرید اعتباری (buy on margin)، مبلغی که خریدار سهام می‌تواند وام بگیرد بسیار کمتر از وامی است که برای املاک داده می‌شود. در بیشتر وام‌های رهنی، ۲۵ درصد پیش‌پرداخت لازم است. اما بسته به محل زندگی‌تان، انواع دیگری از وام هم هست که ۵% پیش‌پرداخت می‌خواهد. یعنی، با این روش تنها با پرداخت بخشی از ارزش کل ملک، می‌توان تملک کل ملک و ارزش سهام آن را در دست گرفت. البته، در نهایت کل مبلغ مسکن در زمان خرید با استفاده از وام رهنی پرداخت می‌شود، اما از همان زمان امضای اسناد و قراردادها، ملک در اختیار خریدار قرار می‌گیرد.

در این‌جا چند نوع سرمایه‌گذاری در املاک را بررسی کردیم. اما شاید حدس زده‌ باشید که این‌ها فقط بخش کوچکی از گزینه‌های موجود هستند. در هر مورد که گفته شد، انواع و اقسام متفاوت سرمایه‌گذاری وجود دارد. سرمایه‌گذاری در املاک هم مثل اشکال دیگر سرمایه‌گذاری سود بالقوه بالایی دارد، اما این سود تضمین‌شده نیست. در این نوع سرمایه‌گذاری نیز باید در انتخاب دقت کرد و پیش از اقدام عملی، هزینه‌ها و منافع را سنجید.

بیشتر بخوانید: هشت نکته برای سرمایه‌گذاری در املاک و مستغلات

بیشتر بخوانید: سرمایه‌گذاری در املاک استیجاری – درآمدی «بی‌زحمت» یا «پر دردسر»؟


ترجمه: مسکن ایرانیان آمریکا | منبع: investopedia.com

توجه: مطلب فوق یک پیشنهاد قانونی ویا سرمایه گذاری نیست و نباید به جای مشاوره با یک وکیل و یا متخصص در امور سرمایه گذاری، از آن استفاده شود. شما باید برای دریافت راهنمایی مناسب در مورد شرایط خود، با یک وکیل و یا یک مشاور، مشورت نمایید. این مطلب ممکن است حاوی لینک هایی در وبسایت های دیگر، که متعلق به اشخاص ثالث هستند و توسط آن ها اداره می شوند، باشد. “مسکن ایرانیان آمریکا” هیچ مسئولیتی در قبال مطالب نشر شده در چنین وبسایت هایی ندارد و الزاما این مطالب را اسپانسری، تایید و یا تصدیق نمی کند.

نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن