خرید و فروش

خرید و فروش خانه: اولویت با کدام است؟

پنج سوالی که باید پیش از معاملات ملکی از خودتان بپرسید

روند خرید و فروش مسکن نسبت به آخرین باری که این کار را انجام داده‌اید احتمالا تغییرات چشم‌گیری داشته، مگر این که هر سال به خانه‌ای جدید نقل مکان کرده باشید. بازار تغییر می‌کند، شرایط جدیدی از سوی وام‌دهندگان اعمال می‌شود، و شاید برای خانه بعدی به چیزهای دیگری نیاز داشته باشید، و به همین خاطر شاید در همان مرحله اول بمانید: آیا باید اول خانه جدید را بخرید یا خانه فعلی را بفروشید؟

یک راه‌ ساده برای حل این مسئله در نظر گرفتن میزان ریسک‌پذیری است. اگر فکر پرداخت هزینه دو خانه در آن واحد، در صورت فروش نرفتنِ سریع خانه اول‌، آزارتان می‌دهد، شاید مطمئن‌ترین راه این باشد که پیش از جستجو برای یافتن خانه جدید، فروش خانه فعلی را قطعی کنید.

اما عوامل دیگری هم بر این تصمیم‌گیری تأثیر دارند. در صورت بالا رفتن ارزش مسکن در کشور و کاهش تعداد خانه‌های فروشی، شاید بتوانید خانه فعلی خود را بفروشید ولی نتوانید خانه مناسب دیگری پیدا کنید. در این وضعیت، شاید مجبور شوید خانه‌ای بخرید که شرایط و ویژگی‌های مورد نظرتان را ندارد، چون به هر حال باید جایی برای زندگی دست‌وپا کنید.
  • آیا توانایی بازپرداخت دو وام هم‌زمان را دارید؟ با نگاهی به درآمدتان ببینید می‌توانید هر ماه قسط دو وام را بپردازید. اگر این توانایی را نداشته باشید، وام‌دهنده به شما خواهد گفت اول خانه را بفروشید. اگر دوره‌های بازپرداخت این وام‌ها حتی یک روز مشترک داشته باشند، باید شرایط پرداخت کامل هر دو وام را داشته باشید.

شاید شرایط وام موقت را داشته باشید. این وام نوعی وام کوتاه‌مدت با هدف ایجاد انعطاف‌پذیری بیشتر در فاصله بین خرید یک خانه و فروش خانه دیگر است (بازه این وام معمولا شش ماه تا یک سال است). اما همه مؤسسات مالی وام موقت نمی‌دهند. هم‌چنین، باید برای پیش‌پرداخت هم فکری بکنید. آیا چنین پولی در دست دارید، یا با توجه به ارزش مسکن فعلی امکان پرداختش وجود دارد؟ بسته به نوع وامی که واجد شرایطش هستید، این موضوع شاید دردسری ایجاد نکند.

چقدر برای جابجایی فرصت دارید؟ انگیزه جابجایی هم می‌تواند بر اولویت‌بندی خرید یا فروش تأثیر بگذارد. مثلا، اگر به دلیل تغییر شغل به شهری دیگر نقل مکان می‌کنید، شاید بهتر باشد بلافاصله پس از رفتن به شهر مقصد برای جستجوی خانه، مسکن فعلی را به فروش بگذارید. هر چه سریع‌تر خانه فعلی‌تان را بفروشید، جابجایی کامل آسانتر خواهد بود.

از سوی دیگر، اگر بنا به دلایلی مثل زندگی در خانه بزرگتر با توجه به افزایش تعداد فرزندان یا خرید ملک جدید برای تغییر سبک زندگی، به دنبال خانه جدید هستید، شاید بهتر باشد فروش خانه فعلی را تا زمان یافتن خانه مناسب عقب بیندازید. در این حالت، از مشاور املاک بخواهید مراحل اولیه فروش را انجام دهد، اما صبر کنید تا خانه‌ای مناسب را در محله مورد نظرتان به فروش بگذارند.

 

  • آیا مقررات جدید را لحاظ کرده‌اید؟ در اکتبر سال ۲۰۱۵، قوانین افشای یک‌پارچه TILA-RESPA در کل کشور اجرایی شد که بر اساس آن وام‌دهندگان باید دو فرم حاوی جزئیات مربوط به وام را در اختیار متقاضیان وام قرار دهند، که یکی با عنوان برآورد وام در ابتدای روند اعطای وام و دیگری در پایان روند تأیید وام به متقاضی داده می‌شود. فرم دوم که فرم جزئیات وام (Closing Disclosure) نام دارد باید دست کم سه روز پیش از اتمام معامله در اختیار وام‌گیرنده قرار گیرد. اگر می‌خواهید برای گرفتن تأیید وام خانه خود را بفروشید، نمی‌توانید فروش را در صبح یک روز و خرید را در بعد از ظهر همان روز قطعی کنید. در نتیجه، روند فروش یک خانه و خرید خانه دیگر دچار ابهام می‌شود، و ممکن است در معامله نهایی تأخیر ایجاد شود. برای جلوگیری از مشکلات ناشی از مقررات فدرال، باید کار را به کارشناس وام و مشاوری بسپارید که چم و خم این کار را می‌داند.
  • آیا می‌خواهید قدرت چانه‌زنی بیشتری داشته باشید؟ شکی نیست که خرید خانه جدید پیش از فروش خانه فعلی مزایایی دارد. در بازاری رقابتی که پیشنهادهای بهتر حرف اول را می‌زنند، ارائه پیشنهادی که به فروش خانه فعلی وابسته نباشد قطعا توجه فروشنده را جلب خواهد کرد.
اگر توانایی بازپرداخت دو وام را داشته باشید، به‌ویژه در زمان ارائه پیشنهاد، آزادی عمل بیشتری خواهید داشت. چنین پیشنهادی برای مشاوران املاک و نمایندگان فروش جذابیت بیشتری دارد چرا که یک مورد از نگرانی‌های آنها را حذف می‌کند.
  • آیا در فاصله فروش خانه و خرید خانه بعدی، جایی برای اقامت دارید؟ اگر پیش از خرید خانه جدید، خانه فعلی را بفروشید، ممکن است به دلیل کمبود خانه فروشی مدتی بی‌خانه بمانید. مالکان خانه در سالت لیک سیتی (Salt Lake  City) معمولا خانه را به قیمتی در حدود ۲۵۰,۰۰۰ دلار می‌فروشند تا خانه‌ای با قیمتی در حدود ۴۰۰,۰۰۰ دلار بخرند. اما تعداد خانه‌های فروشی در بازه قیمت‌های بالاتر معمولا چنان اندک است که این افراد نمی‌توانند بلافاصله خانه بخرند.
    ساکنان این شهر خیلی وقت‌ها مجبور به جابجایی هستند، اما جایی برای رفتن ندارند. آنها در برخی موارد عملا مجبور می‌شوند مدتی اجاره‌نشین شوند.

آگهی اجاره و درخواست هم خانه خود را به طور رایگان ثبت نمایید

Image result for ‫ارسال رایگان آگهی‬‎

برای مطالعه مقالات مفید مسکن به زبان فارسی به صفحه فیسبوک و یا کانال تلگرام مسکن ایرانیان آمریکا بپیوندید


ترجمه: مسکن ایرانیان آمریکا | منبع: realestate.usnews.com


توجه: مطلب فوق یک پیشنهاد قانونی ویا سرمایه گذاری نیست و نباید به جای مشاوره با یک وکیل و یا متخصص در امور سرمایه گذاری، از آن استفاده شود. شما باید برای دریافت راهنمایی مناسب در مورد شرایط خود، با یک وکیل و یا یک مشاور، مشورت نمایید. این مطلب ممکن است حاوی لینک هایی در وبسایت های دیگر، که متعلق به اشخاص ثالث هستند و توسط آن ها اداره می شوند، باشد. “مسکن ایرانیان آمریکا” هیچ مسئولیتی در قبال مطالب نشر شده در چنین وبسایت هایی ندارد و الزاما این مطالب را اسپانسری، تایید و یا تصدیق نمی کند.

نمایش بیشتر

‫4 نظرها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن