4 دلیلی که باعث می شود ویروس کرونا نرخ سود وام مسکن را غیرقابل پیش بینی سازد

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

گسترش ویروس کووید 19 تأثیرات غیر قابل پیش بینی بر اقتصاد آمریکا داشته است. حتی با کاهش “نرخ بهره فدرال” در 15 مارس سال جاری، “نرخ های سود وام مسکن” کاملا غیرقابل پیشبینی شده اند.

مسکن آمریکا، مقاله زیر را با انتخاب گزیده ای از مطلب منتشر شده در وبسایت Better، به شما تقدیم می کند.

در اینجا چهار عامل اصلی که امروزه بر نرخ وام مسکن تأثیر می گذارد، آورده شده است:

 1. عدم ثبات بازار
 2. عرضه و تقاضا
 3. اقدامات Federal Reserve
 4. ظرفیت محدود وام دهنده
 • عدم ثبات بازار

بی ثباتی، به نوسانات بالا و پایین بازارها اشاره دارد. زمانی که بازارها مثل اکنون، نوسان زیادی داشته باشند، سرمایه گذاران سعی می کنند خود را از خطرات حفظ کنند. به ویژه وام دهندگان خود را با ثابت نگه داشتن نرخ از خطرات و ریسک ها حفظ می کنند، حتی با کاهش نرخ های دیگر بهره. این امر می تواند منجر به این شود که وام گیرندگان، نرخ های بالاتر از حد انتظارشان را مشاهده کنند.

 • عرضه و تقاضا

زمانی که نرخ سود وام مسکن به پایین ترین میزان خود سقوط کرد، تعداد صاحبان خانه که متقاضی ریفایننس وام بودند به سرعت افزایش یافت. این درخواست ها برای ریفایننس وام بر قیمت اوراق بهادار تحت حمایت وام Mortgage Backed Security (MBS) – مجموعه ای از وام هایی که می توانند خرید و فروش شوند – تأثیر می گذارد. وام دهندگان با استفاده از معاملات مالی، ریسک این نوع وام ها را از دامن خود به دیگری منتقل می کنند. این معاملات می توانند قیمت MBS را تغییر دهند. با کاهش قیمت MBS، نرخ سود وام مسکن هم افزایش پیدا می کند.

خلاصه این که به خاطر افزایش تعداد وام ها، وام دهندگان مجبورند آن ها را به قیمت کمتری بفروشند، و آنگاه نرخ سود وام برای جبران آن بالا تر می رود.

 • اقدامات Federal Reserve

روز یکشنبه، 15 مارس 2020، فدرال رزرو (که معمولا با نام Fed شناخته می شود) کاهش نرخ بهره اضطراری دیگری را ایجاد کرد و نرخ سود صندوق ذخیره فدرال را تقریبا تا 1 درصد کاهش داد و به حدود 0 الی 0.25 درصد رساند. با این حال، تغییر در نرخ سود صندوق های ذخیره فدرال ارتباطی با تغییرات در نرخ سود وام مسکن ندارد. خبر مهم تر برای وام گیرندگان این است که صندوق ذخیره فدرال رزرو قصد دارد 500 میلیارد دلار از خزانه داری ایالات متحده و 200 میلیارد دلار اوراق بهادار تحت حمایت وام (MBS) را خریداری کند.

این مورد به دو دلیل اهمیت دارد:

 1. هرچه بیشتر با خزانه داری ایالات متحده معامله شود، بانک های آزاد و مؤسسات مالی بیشتر می توانند وام اعطا کنند. اگر معاملات این اوراق خیلی کم شود، می تواند جریان اعتبار بانک ها به وام گیرندگان را “قفل” کند. این برنامه برای “تشویق جریان آزاد وام / سرمایه” طراحی می شود.
 2. هرچه MBS بیشتری خریداری شود، قیمت MBS بیشتر می شود (یعنی فدرال رزرو تقاضای MBS را افزایش می دهد). با خرید MBS، فدرال رزرو مستقیماً سعی در کاهش نرخ سود برای وام گیرندگان دارد. ما خواهیم دید که این اقدام در ماه های آینده شروع به کار خواهد کرد، اگرچه هنوز مشخص نیست که چه تأثیری خواهد داشت.
 • ظرفیت محدود برای وام دهنده

جدا از عواملی که بر بازارها تأثیر می گذارند، خود وام دهندگان برای ایجاد ظرفیت وام مسکن تحت فشارند. در JP Morgan Chase، درخواست وام مسکن بیش از سه برابر بیشتر از میانگین بود.

وام دهندگان با افزایش نرخ سود، با هجوم عظیم متقاضیان مقابله می کنند، حتی برخی از سایت های وام دهنده نرخ حداکثر 4.375 درصد را اعلام می کنند. وام دهندگان در حال حذف خود از سایت های مقایسه ای نرخ، پایان دادن به مبارزات بازاریابی و افزایش نرخ برای کاهش هجوم تقاضاهای جدید می باشند.

 • این برای شما چه معنی دارد

در حالی که ما می توانیم عوامل مؤثر بر نرخ سود وام مسکن را در حال حاضر بهتر بشناسیم، نمی توانیم به طور کامل نرخ ها را پیشبینی کنیم. اگر متقاضی وام مسکن هستید، روزانه نرخ ها را بررسی کنید و هوشمندانه عمل کنید.

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: better.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.