سهم صاحب خانه از ملک خود (Home Equity)، منبعی از قدرت برای صاحبان خانه.

کارشناسان معتقدند که هیچ شانسی برای بوجود آمدن بحران مسکن در مقیاس بزرگ مانند آنچه که در سال 2008 شاهد بودیم وجود ندارد و این خبر خوبی برای بازار مسکن است.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، در مورد کارآیی سهم صاحب خانه از ملک خود (Home Equity) توضیحاتی را به شما همراهان گرامی ارائه می دهد.

همانطور که مارک فلمینگ (Mark Fleming)، اقتصاددان ارشد شرکت First American می گوید:

… انتظار رکود مسکن مانند اواسط دهه 2000 را نداشته باشید، زیرا استانداردهای وام دهی در این چرخه خرید مسکن بسیار سخت تر بوده و مالکان خانه ها از لحاظ تاریخی دارای سطوح بالایی از  Home Equity هستند، بنابراین احتمالاً افزایشی در بازستانی ملک وجود نخواهد داشت.

داده های انجمن بانکداران وام مسکن (MBA) به بیان این داستان کمک می کند. این نشان می دهد که درصد کلی صاحبان خانه ای که در معرض خطر هستند، با گذشت زمان به طور قابل توجهی کاهش می یابد (به نمودار زیر توجه نمایید):

اما حتی با وجود این که حجم مالکان در معرض خطر بسیار کم است، هنوز درصد کمی از مالکان خانه وجود دارند که ممکن است امروز با بازستانی ملک به عنوان یک احتمال روبرو شوند. اگر خودتان در این زمینه با مشکلاتی روبرو هستید، این موضوع می تواند به درک گزینه هایتان کمک کند. درک این گزینه ها با دانستن این که بازستانی ملک چیست، شروع می شود، سایت investopedia آن را اینگونه تعریف می کند:

به طور معمول، فرآیند بازستانی ملک زمانی آغاز می شود که وام گیرنده تعداد خاصی از اقساط ماهانه وام را پرداخت نکند… بازستانی ملک روند قانونی ای است که طی آن وام دهنده تلاش می کند تا با در اختیار گرفتن و فروش ملک مرهونه، مبلغ بدهی اقساط معوق وام را بازپس بگیرد.

خبر خوب این است که جایگزین هایی برای کمک به شما جهت جلوگیری از گذراندن مراحل بازستانی ملک وجود دارد، از جمله:

  • برقراری مجدد
  • تغییر یا اصلاح وام
  • ارائه سند به جای بازستانی ملک
  • Short sale

اما قبل از رفتن به هر یک از این مسیرها، ارزش این را دارد که ببینید آیا سهم کافی از خانه خودتان را دارید تا آن را بفروشید و از سرمایه خودتان محافظت کنید. ممکن است بتوانید از سهمی که از خانه خودتان دارید (Home Equity)، برای فروش خانه خود استفاده کنید.

سهم شما از خانه خودتان تفاوت بین بدهی شما برای خانه و ارزش خانه شما در بازار بر اساس عواملی مانند افزایش قیمت است. در بازار املاک و مستغلات امروزی، به دلیل افزایش قیمت مسکن که در چند سال گذشته شاهد آن بوده ایم، بسیاری از صاحبان خانه نسبت به آنچه که تصور می کنند، دارایی بیشتری بابت خانه های خود دارند. طبق اظهار CoreLogic:

میانگین کل سهم صاحبان خانه از ملک خود به ازای هر وام گیرنده در حال حاضر به 300,000 دلار رسیده است که بالاترین رقم در سری داده ها می باشد.

این امر برای شما به چه معناست؟ اگر حداقل چند سال یا بیشتر در خانه خود زندگی کرده اید، به احتمال زیاد ارزش خانه شما و ارزش سهم شما از خانه خودتان به طور چشمگیری افزایش یافته است. علاوه بر این، بازپرداخت قسط های وام مسکنی که در این مدت انجام داده اید، بدهی وام شما را از بین برده یا کاهش داده است. اگر ارزش فعلی خانه شما بیشتر از مقداری است که هنوز بابت وام خود بدهکار هستید، ممکن است بتوانید از این افزایش به نفع خود استفاده کنید.

ریک شارگا (Rick Sharga)، معاون اجرایی هوش بازار در شرکت ATTOM Data توضیح می دهد که چگونه equity می تواند کمک کند:

تعداد بسیار کمی از املاکی که وارد فرآیند بازستانی ملک می شوند، در پایان به وام دهنده بازگردانده شده اند… ما معتقدیم که این ممکن است نشانه ای از این باشد که وام گیرندگان به جای خطر از دست دادن سهم خود از خانه خود در حراج بازستانی ملک، از سهم خود استفاده می کنند و خانه های خود را می فروشند.

برای بررسی گزینه های خود به متخصصان تکیه کنید.

برای این که بفهمید چقدر سهم از خانه خودتان دارید، با یک متخصص املاک محلی کار کنید. آنها می توانند برآوردی از آنچه خانه شما می تواند بر اساس فروش اخیر خانه های مشابه در منطقه شما ارزش داشته باشد، قیمتی را برای خانه شما ارائه دهند. ممکن است بتوانید خانه خود را بفروشید تا از بازستانی  ملک جلوگیری کنید.

اگر متوجه شدید که باید گزینه های دیگری را دنبال کنید، نماینده یا مشاور املاک شما نیز می تواند در این مورد به شما کمک کند. آنها می توانند شما را با دیگر متخصصان در این صنعت مرتبط نمایند، مانند مشاوران مسکن، که می توانند موقعیت منحصر به فرد شما را بررسی کنند و در صورتی که فروش خانه بهترین گزینه شما نباشد، در مورد گام های بعدی شما را راهنمایی کنند.

 

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع:keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.