چرا بیمه صاحب خانه یا مستاجر پس از یک زلزله، خیلی به درد بخور نیست؟

زمین لرزه 7.1 ریشتری ماه جولای 2019، نزدیک مرکز ریجکرست در ایالت کالیفرنیا، منجر به نشت گاز، ایجاد آتش سوزی و شکاف قسمت های اصلی لوله های آب شد. این زلزله, یک روز پس از زلزله 6.4 ریشتری در همان منطقه رخ داد.

طبق اعلام اداره بیمه کالیفرنیا، در ایالتی که به ویژه در معرض لرزش است، تنها ۱۳ درصد از صاحبان خانه بیمه زلزله دارند! برخی دیگر که بیمه مستاجر یا صاحب خانه دارند نیز به طور اشتباه معتقدند که آن ها برای زلزله تحت پوشش قرار گرفته اند.

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در CNN، به شما توضیح می دهد که چرا این تصور اشتباه است.

  • آیا بیمه مستاجر و یا صاحب خانه من کمکی خواهد کرد؟

اگر بخواهیم کوتاه جواب دهیم: هنگامی که زلزله می آید خیر کمکی نخواهد کرد. داشتن بیمه صاحب خانه یا  مستاجر به طور خودکار به این معنی نیست که شما برای زلزله تحت پوشش قرار می گیرید. شما به یک بیمه نامه جداگانه برای آن نیاز دارید. در کالیفرنیا، شرکتی که بیمه صاحب خانه شما را تامین می کند، باید به شما پیشنهاد بیمه زلزله جداگانه را بدهد.

این پیشنهاد باید به صورت کتبی باشد، و از روزی که شرکت پیشنهاد را ارسال می کند ۳۰ روز به شما فرصت می دهد تا یا آن را قبول کنید یا قبول نکنید. اداره بیمه کالیفرنیا بیان می دارد که اگر شما به ایمیل پاسخ ندهید، به این معنی است که این پیشنهاد را رد میکنید.  اما در بعضی موارد، می گوید، بیمه صاحب خانه یا مستاجر ممکن است تلفات مستقیم ناشی از انفجار، سرقت و یا شکستن شیشه پس از زلزله را حتی بدون بیمه زلزله نیز پوشش دهد. اداره بیمه می گوید: ” بیمه نامه صاحب خانه خود را مطالعه کنید و هر زمان که زمین لرزه به ملک شما آسیب برساند، با شرکت بیمه خود تماس بگیرید، تصور نکنید که آسیب تحت پوشش قرار نمی گیرد”.

آیا بیمه زلزله خسارت تمام اموال مرا پرداخت خواهد کرد؟

احتمالا نه.

مقامات می گویند، درست است، هدف این است که برخی از امدادرسانی ها را ارائه دهیم، اما این به معنای بازگشت شما به روزهای قبل از زلزله نیست. اداره بیمه کالیفرنیا می گوید: “محدودیت هایی در پرداخت بیمه زلزله وجود دارد. هدف از بیمه زلزله کمک به ایجاد سقف بالای سر شما است.” و بیمه زلزله معمولا چیزی که قبلا در بیمه نامه مالکین خانه وجود داشت را پوشش نمی دهد.

“به عنوان مثال، بیمه نامه صاحب خانه شما، آسیب های آتش سوزی را پوشش می دهد، حتی اگر یک زلزله باعث آتش سوزی شود، اما بیمه نامه زلزله شما آسیب های ناشی از آتش سوزی را پوشش نمی دهد.”

بیمه زلزله آسیب وسایل نقلیه شما را نیز که ممکن است تحت پوشش بیمه اتومبیل باشد، پوشش نمی دهد. همچنین پس از یک زلزله، آسیب های آب خارج از خانه از جمله فاضلاب، تخلیه مخزن و سیلاب ها و دیگر موارد را پوشش نمی دهد.

برای دریافت گزارش هفتگی نرخ سود وام مسکن آمریکا و همچنین مطالعه مقالات مفید مسکن به زبان فارسی به صفحه فیسبوک، تلگرام، و یا اینستگرام “مسکن آمریکا” بپیوندید

  • اگر آتش سوزی توسط یک زلزله ایجاد شود چطور؟

در این مورد، انعطاف بیشتری وجود دارد. طبق قوانین ایالتی، صدمه ناشی از آتش از طرف صاحب خانه و مستاجر بیمه می شود، خواه بیمه زمین لرزه دارید یا خیر. قانون کالیفرنیا می گوید که بیمه های صاحب خانه و اجاره کننده باید آسیب های آتش سوزی ناشی از زلزله را پوشش دهد.

  • از کجا می توانم بیمه زلزله تهیه کنم؟

قبل از اینکه بیمه زلزله دریافت کنید، باید بیمه اموال مسکونی داشته باشید.

سازمان زمین لرزه  در کالیفرنیا بیشترین بیمه نامه های زلزله را برای صاحب خانه ها و مستاجران ارائه می دهد. اما بیمه زلزله را مستقیما از همان دفتر نمایندگی دولتی خریداری نمی کنید – شما باید آن را از شرکت های بیمه ای که عضو CEA هستند، دریافت کنید.

  • آیا امکان صرفه جویی در پرداخت هزینه های بیمه زلزله هست؟

دولت به ساکنین توصیه می کند تا راه هایی برای محافظت از خانه ها و کاهش آسیب های ناشی از زمین لرزه بیابند. که این راه ها شامل بازسازی خانه ها می شود – این کار آنها را قوی تر می کند و می تواند به صرفه جویی در هزینه در بیمه و تعمیرات نیز کمک کند. سازمان بیمه کالیفرنیا می گوید: هزینه بیمه برای خانه های قدیمی تر، خانه های دارای بیش از یک طبقه، آنهایی که بر روی خاک ماسه ای به جای خاک رس یا سنگ ساخته می شوند و خانه هایی که استاندارد نیستند، بیشتر است.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

برای دریافت گزارش هفتگی نرخ سود وام مسکن آمریکا و همچنین مطالعه مقالات مفید مسکن به زبان فارسی به صفحه فیسبوک، تلگرام، و یا اینستگرام “مسکن آمریکا” بپیوندید

ترجمه: مسکن آمریکا | منبع: edition.cnn.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن