مسکن، اقتصاد و رشد اقتصادی در دوران پس از رکود اقتصادی کشور آمریکا

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

121 ماه گذشته طولانی ترین مدت رشد اقتصادی در تاریخ ایالات متحده آمریکا محسوب می شود. اقتصاد آمریکا در طول یک دهه گذشته به سرعت رشد نموده که این رشد اقتصادی همراه با رشد قیمت مسکن، شامل تقریباً 15 درصد تولید ناخالص داخلی (GDP) از سال 2010 است.

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از گزارش منتشر شده در وبسایت CoreLogic، در مورد توان مالی جهت تهیه مسکن و سرمایه گذاری در امر وام مسکن، توضیحاتی را ارائه می دهد.

در این گزارش ویژه، تحولات بخش مسکن بین ماه ژوئن سال 2009 و ماه ژوئیه سال 2019 بیان شده است و این موضوع مورد بررسی قرار گرفته است که این توسعه اقتصادی چه پیامدهایی برای آینده اقتصاد کشور آمریکا دارد.

روند رشد مسکن، شامل افزایش قیمت خانه و میزان اجاره بها، باعث افزایش ناگهانی قیمت مسکن و احداث تعداد کمتر خانه، همراه با بازده منفی، از جمله شاخص های قوی اقتصاد سالم ایالات متحده امریکا است.

جهت دریافت مشاوره رایگان وام مسکن در ایالت کالیفرنیا با خانم مهری زاد تماس بگیرید 2026304803

مشارکت کنندگان در رشد اقتصادی: دیدگاه های اقتصاد و سیاست

پیش از ارزیابی این توسعه اقتصادی، لازم است به آنچه که به عنوان بدترین و طولانی ترین بحران مالی در ایالات متحده از زمان رکود بزرگ اقتصادی رخ داد، و شیب پایین اقتصادی را ایجاد نمود توجه شود. همچنین باید عوامل اقتصادی و فرهنگی را که به پایداری و گسترش رشد اقتصادی فعلی آمریکا کمک کرده اند را مد نظر قرار داد.

بیکاری

ایجاد تغییرات در میزان بیکاری افراد، اغلب منعکس کننده رشد اقتصادی یک کشور است. در دهه گذشته، بیشترین کاهش در میزان بیکاری در زمانی رخ داد که میانگین نرخ بیکاری سالانه، برابر با 1.2 درصد بود. میزان بیکاری در ایالات متحده آمریکا که در اکتبر سال 2009 با میزان 10 درصد به اوج خود رسیده بود، در ماه مه سال 2019 به پایین ترین سطح در 50 سال گذشته، یعنی 3.6 درصد کاهش یافت، و در ژوئن سال 2019 در شانزدهمین ماه متوالی، میزان نرخ بیکاری در آمریکا برابر با 4 درصد یا پایین تر از آن بود.

شکل 1- میزان بیکاری ماهیانه

برای دریافت گزارش هفتگی نرخ سود وام مسکن آمریکا و همچنین مطالعه مقالات مفید مسکن به زبان فارسی به صفحه فیسبوک، تلگرام، و یا اینستگرام “مسکن آمریکا” بپیوندید.

تولید ناخالص داخلی (GDP)

رشد پایدار تولید ناخالص داخلی (GDP)، نیز نشانگر وجود یک اقتصاد سالم است. از سال 2010، تولید ناخالص داخلی (GDP) ایالات متحده آمریکا، رشد ثابت خود را به مدت یک سال حفظ نمود که دارای دامنه ای از 1.6 درصد تا 2.9 درصد بود، که میزان 2.9 درصد رشد اقتصادی، بیشترین افزایش رشد اقتصادی را در این دوره نشان می دهد. در سال های 2015 و 2018، تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا به دلیل افزایش هزینه های مصرف و حمایت از قانون کاهش مالیات و قانون مشاغل، به 2.9 درصد افزایش یافت.

شکل 2- میزان رشد تولید ناخالص داخلی

عوامل اجتماعی

عوامل اجتماعی نیز سهم اندکی در گسترش و تکامل بازار دارند. در دسترس بودن فناوری راحت و آسان، و وجود اطلاعات آنلاین موجب شده تا تقریباً 35 درصد از خریداران خانه، قبل از دیدن خانه به صورت حضوری پیشنهاد خرید خانه را به صورت آنلاین ارائه نمایند. شبکه های معروف به DIYers مانند HGTV، با ثبت و ارائه سطوح و رتبه های بالاتری از حداقل امکانات زندگی و گسترش منازل با ابعاد کوچک، و ارجحیت های خریداران خانه ، موجب تغییر شکل منازل گردیده اند.

وضعیت مسکن پس از رکود اقتصادی

کاهش کلی در قیمت مسکن و هجوم صاحبان خانه های قبلی به بازار اجاره مسکن و ایجاد همبستگی با افت بازده منفی سهام مربوط به مسکن، جنبه هایی از اقتصاد مسکن بود که پس از رکود اقتصادی در ایالات متحده آمریکا تحت تأثیر قرار گرفتند. این امر موجب شد که بسیاری از خریداران خانه که برای اولین بار خانه می خریدند، منزل مورد نظر خود را به مدت طولانی تری اجاره کرده و خرید خانه را به تأخیر انداختند.

آغاز پیشرفت اقتصادی: آیا رکود اقتصادی دیگری در راه بود؟

گذشته از اقداماتی مانند سرمایه گذاری های بیشتر در مؤسسات مالی و حمایت بیشتر از حقوق مصرف کننده، ثبت بيكاري پایین به میزان بي سابقه، و تولید ناخالص داخلی پایدار، جهت خنثی سازی عواملی که در گذشته موجب رکود اقتصادی شده اند، عوامل دیگری نیز در بروز رکود اقتصادی دخیل می باشند که عبارتند از:

  • بازده خزانه در طول مدت ده سال از میزان 2 درصد در ماه نوامبر سال 2018 به حدود 2 درصد در ماه ژوئن سال 2019 کاهش یافته است، که این موضوع نشان می دهد که ممکن است فعالان بازار اوراق قرضه در مورد کاهش بازده خزانه نگران باشند.
  • دو مورد اصلاح در بازار سهام و در هنگامی انجام شد که بازار سهام در طی 15 ماه گذشته از حداقل میزان 10 درصد که سطح بالای اخیر بازار سهام بود، کاهش پیدا نمود.
  • کاهش رشد قیمت منزل: قیمت منزل از میزان 1 درصد در ماه ژانویه 2019 به 3.6 درصد در ماه مه 2019 کاهش یافته است

با بررسی پیش بینی های اقتصادی انجام شده توسط نشریه وال استریت ژورنال، 49 درصد از پاسخ دهندگان انتظار رکود اقتصادی در سال 2020 و 36.6 درصد انتظار وقوع آن را در سال 2021 دارند.

آژانس بررسی چشم انداز NABE، نیز پیش بینی می کند که رشد تولید ناخالص داخلی (GDP) آمریکا، از 2.9 درصد در سال 2018 به 2.4 درصد در سال 2019 و سرانجام به 2 درصد در سال 2020 کاهش خواهد یافت.

بر اساس گزارش ویژه شرکتCoreLogic  در سال 2019، به طور کلی، چشم انداز طولانی مدت اقتصاد ایالات متحده آمریکا سالم به نظر می رسد، و بر اساس پیش بینی شاخص قیمت خانه توسط همین شرکت، یک شتاب متوسط ​​به میزان 5.6 درصد در رشد سالانه قیمت خانه از ماه ژوئن 2019 تا ماه ژوئن 2020 پیش بینی می شود.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا | منبع: corelogic.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا