آیا نرخ بهره وام مسکن در آمریکا پایین خواهد آمد؟

در این سالی که گذشت، افزایش نرخ بهره وام مسکن بازار داغ مسکن را کند کرده است. طی 9 ماه گذشته، با کاهش رشد قیمت مسکن، شاهد کاهش فروش خانه نسبت به ماه قبل بوده ایم. همه این ها به این دلیل است که میانگین نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت در سال جاری دو برابر شده است و قدرت خرید مسکن برای خریداران خانه را به شدت محدود کرده است. و در این ماه، میانگین نرخ بهره وام مسکن برای مدت کوتاهی بیش از 7 درصد افزایش یافت و سپس به محدوده بالای 6 درصد رسید. در سال آینده نرخ بهره وام مسکن چگونه می تواند باشد؟

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، در مورد پیش بینی آینده نرخ بهره وام مسکن، به نکاتی اشاره می کند.

تورم دشمن نرخ بهره وام در بلند مدت است.

تا زمانی که تورم بالا باشد، شاهد افزایش نرخ بهره وام مسکن خواهیم بود. در طی دو هفته گذشته، نشانه هایی را دیده ایم که نشان می دهند تورم ممکن است در حال کاهش باشد و به ما دیدی اجمالی به آنچه که ممکن است در آینده رخ دهد، می دهد. بازار وام مسکن مشتاقانه منتظر اخبار مثبت در مورد تورم است. همانطور که علی ولف (Ali Wolf)، اقتصاددان ارشد زوندا (Zonda) می گوید:

انتظار می رود که بازار مسکن تا سال 2023 با عدم قطعیت ادامه یابد زیرا خریداران خانه، بازارهای مالی و سیاست گذاران برای حل چالش های مربوطه خود در اقتصاد امروز تلاش می کنند. … ما منتظر هرگونه ثبات بیشتر در بازار MBS، نشانه هایی از کاهش تورم، و یا اقدامات کمتر تهاجمی از جانب فدرال رزرو هستیم تا به ما اطمینان دهد که نرخ بهره وام مسکن اوج افزایش خود را پشت سر گذاشته است.

این امر برای آینده نرخ بهره وام مسکن چه معنایی دارد؟

همچنان که از جنگ با تورم عبور و شروع به کاهش آن می کنیم، باید انتظار داشته باشیم که نرخ بهره وام مسکن نیز به پیروی از کاهش تورم، کاهش یابد. ما در چند هفته گذشته شاهد آن بوده ایم. همانطور که فدرال رزرو برای کاهش تورم تلاش می کند، نرخ بهره وام مسکن نیز کاهش می یابد. بیل مک براید (Bill MacBride)، از Calculated Risk می گوید:

دیدگاه فعلی من این است که تورم سریع تر از آنچه فدرال رزرو در حال حاضر انتظار دارد کاهش می یابد.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع:keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.