نکاتی برای رنگ کردن اتاق خواب و داشتن خوابی بهتر

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

آیا می‌دانستید که رنگ اتاق خواب می‌تواند بر کیفیت خواب شما تاثیر بگذارد؟ یکی از مهم‌ترین کارهایی که مالکان جدید هنگام نقل مکان به خانه نو باید انجام دهند، رنگ کردن دیوارها است.

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از مقالات منتشر شده در luxurysocalrealty مقاله زیر را به شما تقدیم می کند.

 • بهترین رنگ برای یک خواب خوب چه رنگی است؟

طبق بسیاری از مطالعات درباره خواب، آبی بهترین رنگ برای یک استراحت خوب شبانه است. رنگ آبی با آرامش ارتباط دارد و به کاهش فشار خون و ضربان قلب کمک می‌کند. این یکی از دلایلی است که مردم رنگ آبی را دوست دارند و از این رنگ برای مکان‌هایی استفاده می‌کنند که می‌خواهند در آن استراحت کنند و آرامش داشته باشند.

طبق گفته‌ی سایت Sleep.org دلیل این امر عملکرد چشم ما است. ما گیرنده‌های خاصی در شبکیه چشم‌هایمان داریم – سلول گانگلیون (توده‌ای از سلول‌های عصبی که هادی پیام‌های عصبی هستند) نام دارند- که حساسیت بسیار بالایی به رنگ آبی دارند. این گیرنده‌ها، اطلاعات را به مغز منتقل می‌کنند که ریتم 24 ساعته ما را کنترل می‌کند (به عبارت دیگر ریتم شبانه روزی). چون رنگ آبی به ما آرامش داده و فشار خون و ضربان قلب را کاهش می‌دهد، باعث می‌شود سریع‌تر به خواب رویم و خواب بهتری داشته باشیم (و همچنین طولانی‌تر).

اغلب سایه‌های رنگ آبی (به خصوص توناژهای سردتر رنگ آبی برخلاف توناژهای رنگ سبز متمایل به آبی) به خواب بهتر کمک می‌کنند. این رنگ می‌تواند آبی ملایم یا آبی سیر و تند (مانند آبی دریاچه‌ها و اقیانوس‌ها) یا حتی سورمه‌ای باشد. هر رنگ آبی که دوست دارید همان رنگی است که باید برای اتاق خواب‌تان انتخاب کنید.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

 • چه رنگ‌های دیگری برای اتاق خواب مستر مناسب هستند؟

اگر آبی رنگ شما نیست پس دیگر توناژهای سرد و آرامش بخش مثل خاکستری، نقره‌ای یا دیگر رنگ‌های غیر زنده و خنثی را انتخاب کنید (مانند رنگ خاکستری مایل به بژ). اگر رنگی پیدا کردید که دوستش دارید و برایتان آرامش بخش است، پس همان بهترین انتخاب برای شماست.

اتاق خواب باید پناهگاه شما باشد و باید به گونه‌ای باشد که وقتی بعد از یک روز کاری به خانه برمی‌گردید بخواهید در آن استراحت کنید. پس همان رنگی را انتخاب کنید که دوست دارید و به شما آرامش می‌دهد.

احتمالا برایتان جالب است که بدانید رنگ‌های آبی و خاکستری با جدیدترین مدل‌های تغییر دکوراسیون خانه ارتباط دارند. اگر شمل رنگ‌های سبز یا بژ (قهوه‌ای مایل به خاکستری) یا رنگ‌های دیگری را دوست دارید، سعی کنید سبز سردتر یا حتی خاکستری مایل به قهوه‌ای را انتخاب کنید (ترکیب سبز و خاکستری). یا برای بژ رنگ خاکستری مایل به بژ را امتحان کنید (ترکیب خاکستری و بژ). زیرا این رنگ‌ها آرامبخش‌تر هستند و به خواب بهتر کمک می‌کنند.

از به کار بردن رنگ‌های دارای ته رنگ زرد تند اجتناب کنید زیرا باعث می‌شوند دیرتر خوابتان ببرد. همچنین امروزه رنگ‌های زرد کمی از مد افتاده‌اند و بهتر است در تغییر دکوراسیون از رنگ‌های سرد استفاده کنید.

 • رنگ‌هایی که باید از به کار بردن آنها اجتناب کنید

شما باید از به کار بردن رنگ‌های گرم و جبغ اجتناب کنید. به خصوص قرمز، نارنجی و زرد جیغ. این رنگ‌ها باعث می‌شوند دیرتر خوابتان ببرد و ضربان قلب و فشار خون را افزایش می‌دهند. بنابراین اگر هدف شما خواب شبانه‌ راحت است، از این رنگ‌ها دوری کنید.

جالب است بدانید که رنگ قرمز باعث می‌شود بیشتر احساس گرسنگی کنید (به همین دلیل است که اغلب رستوران‌ها و پیتزافروشی‌ها از رنگ قرمز استفاده می‌کنند).

برخی مطالعات نشان داده است که رنگ زرد کم رنگ و مات هم می‌تواند برای خواب شبانه‌ راحت مناسب باشد. این امر ممکن است به این دلیل باشد که این رنگ متضاد رنگی مانند آبی است. با اینکه رنگ زرد انتخاب اول من نیست (برای خواب راحت شبانه)، اما اگر می‌خواهید از آن استفاده کنید مطمئن شوید که زرد بسیار کم رنگ و مات است.

اگر فرزندتان به یک رنگ بسیار جیغ علاقه دارد، بهتر است از آن رنگ فقط روی یکی از دیوارها استفاده کنید.

 • یک برنامه‌ زمانی متداوم و ثابت را برای خواب دنبال کنید

اینکه هر شب در ساعت مشخصی بخوابید و صبح‌ها هم در ساعت مشخصی بیدار شوید بسیار خوب است. با این کار بدن شما شرطی شده و به این حالت عادت می‌کند و شما هر روز با انرژی بیشتری بیدار می‌شوید. اگر دیرتر به خواب رفتید حداقل سعی کنید در همان ساعت مشخص بیدار شوید. اگر می‌خواهید آخر هفته‌ها بیشتر بخوابید، سعی کنید فقط یک ساعت بیشتر باشد. در غیر این صورت دوشنبه‌ها بیشتر احساس خستگی می‌کنید.

 • 30 تا 60 دقیقه قبل از خواب از به کار بردن کامپیوتر، تبلت، موبایل و تلویزیون خودداری کنید

چشمان ما به رنگ آبی که دستگاه‌های الکتریکی ساطع می‌کنند، حساس‌تر هستند. این امر می‌تواند از تولید ملاتونین جلوگیری کند. ملاتونین هورمونی است که به صورت طبیعی در بدن ما تولید می‌شود و کمک می‌کند به خواب رویم. اغلب پزشکان توصیه می‌کنند که یک ساعت قبل از خواب دستگاه‌های الکترونیکی را خاموش کنید.

 • در زمان‌های ثابت و مشخصی غذا بخورید

غذا خوردن در زمان ثابت و مشخص به خواب بهتر کمک می‌کند و هنچنین مهم است که درست قبل از رفتن به رختخواب غذا نخورید. حداقل دو ساعت قبل از خواب به هضم غذا زمان بدهید. قطعا خوردن غذای سالم‌تر هم به خواب بهتر کمک می‌کند.

 • مقدار نوشیدن قبل از خواب را محدود کنید

این کار به شما کمک می‌کند که از بیدار شدن برای رفتن به دستشویی اجتناب کنید.

 • از چراغ‌های روشن و درخشان اجتناب کنید

بله، ما در مکان‌های تاریک‌تر بهتر می‌خوابیم. و همچنین اگر یک ساعت قبل از رفتن به رختخواب نور چراغ‌ها را کم کنید (یا بعضی از آنها را خاموش کنید) خواب بهتری خواهید داشت.

 • سعی کنید از صداهای بلندی که می‌توانند بیدارتان کنند دوری کنید

اگر در محیط پر سر و صدایی هستید از گوش گیر استفاده کنید. معمولا صداهای چند بسامدی (صدایی که دارای همه بسامدهای شنودپذیر توسط انسان است) می‌توانند کمک کننده باشند (مانند صدای پنکه). همچنین محیط‌های خنک‌تر به شما کمک می‌کنند سریع‌تر به خواب روید (و طولانی‌تر بخوابید). اغلب وقتی محیط خیلی گرم باشد از خواب بیدار می‌شویم (و خواب‌های بد می‌بینیم).

 • قبل از خواب از مصرف مواد محرک خودداری کنید

نیکوتین و کافئین محرک هستند پس می‌توانند شما را بیدار نگه دارند. بنابراین قبل از خواب از مصرف قهوه، چای، شکلات و سیگار اجتناب کنید. همچنین در ساعات بعدازظهر از جروبحث کردن بپرهیزید. این کار می‌تواند شما را تحریک کرده و ناراحت و عصبانی کند و باعث می‌شود سخت‌تر بخوابید.

 • ورزش کنید… و این کار را زودتر و در ساعات روز انجام دهید

ورزش کردن به شما کمک می‌کند زودتر به خواب بروید و باعث می‌شود هم در طول روز و هم صبح روز بعد احساس شادابی بیشتری داشته باشید. بهتر است به جای ورزش کردن در شب، زودتر و در ساعات روز ورزش کنید. اگر در ساعات پایانی شب ورزش کنید، تحریک و جنب و جوش باعث می‌شود سخت‌تر به خواب روید.

 • یک برنامه و روال ثابت و همیشگی برای خواب داشته باشید

علاوه بر اینکه هر شب در ساعت مشخصی به رختخواب می‌روید، انجام یک فعالیت شبانه هم به شما آرامش می‌دهد و کمک می‌کند راحت‌تر به خواب روید. این فعالیت شبانه می‌تواند مطالعه کردن در رختخواب یا حتی یک دوش یا حمام آب گرم باشد. دوش آب گرم این مزیت را دارد که با آرام کردن و خنک کردن شما باعث می‌شود سریع‌تر به خواب روید.

برای دریافت گزارش هفتگی نرخ سود وام مسکن آمریکا و همچنین مطالعه مقالات مفید مسکن به زبان فارسی به صفحه فیسبوک، تلگرام، و یا اینستگرام “مسکن آمریکا” بپیوندید.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا | منبع: luxurysocalrealty.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن