فونداسیون Slab و فونداسیون Crawl Space برای خانه و تفاوت های بین آنها

مشاوره رایگان خرید و فروش خانه در آمریکا: 2026304803

فونداسیون با صفحه بتنی (slab) یا فونداسیون دارای فضای خالی در زیر خانه (crawl space) یا زیر زمین؟ کدام یک بهترین فونداسیون برای یک خانه می باشند؟ برای هر کدام مزایا و معایبی وجود دارد.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت fool، در مورد فونداسیون های slab و crawl space و تفاوتهای بین آنها مطالبی را ارائه می دهد.

ساخت زیرزمین دارای هزینه بالایی می باشد اما یک انباری را به وجود می آورد که آن را به یک فضای کامل و قابل زندگی و ایمن در برابر طوفان تبدیل می کند.

فونداسیون های slab و crawl space چه هستند؟

فونداسیون slab معمولا با ضخامت شش اینچ ریخته شده و سپس خانه بر روی آن ساخته می شود و معمولا دارای ستون های بتنی می باشد که به عنوان پی عمل می کنند این ستون ها جهت آرماتور بندی و استحکام بیشتر تا چند فوت در داخل زمین نصب می شوند.

فونداسیون crawl space فضایی خالی در زیر خانه می باشد. که توسط دیوارهای بتنی یا آجری خارجی ایجاد شده است که خانه را به اندازه 18 اینچ بالا می برد. معمولا ستون های پشتیبانی نیز در زیر خانه وجود دارند که به حفظ و استحکام همه چیز کمک می کنند.

مزایا و معایب هر یک از این فونداسیون ها

در ذیل برخی نکات جهت بررسی هنگام انتخاب فونداسیون slab و crawl space عنوان شده است:

  • هزینه: فونداسیون های slab معمولا ارزان تر هستند، این مورد در زمان ساخت بنا بیشتر از زمان خرید بنای از پیش ساخته شده حائز اهمیت می باشد.
  • شیب: نکته دیگر این است که ساخت فونداسیون slab در زمین شیب دار کار دشواری می باشد. تغییر ارتفاع دیوارها در فونداسیون crawl space راحت تر می باشد.
  • بازده انرژی: زمین عایق بزرگی ایجاد می کند. این مزیت به طور مشخص به فونداسیون slab برمی گردد. هوای به دام افتاده در فونداسیون crawl space می تواند گرمایش و سرمایش خانه را سخت تر کرده و حتی ممکن است عایق کاری را ضروری کند.
  • مقاومت در برابر رطوبت: در اینجا نیز فونداسیون slab دارای مزیت است. رطوبت موجود در زیر خانه ممکن است کپک و پوسیدگی را جذب کند و کنترل آن سخت شود. به همین دلیل تهویه بسیار مهم می باشد و برخی خانه ها حائل های رطوبتی، غالبا به شکل ورق پلاستیکی ضخیم در کف خاک فونداسیون crawl space خود دارند.
  • آفات: موریانه ها رطوبت را دوست دارند. راکون ها، موش ها ، عنکبوت ها، مارها و سایر حشرات نیز فونداسیون crawl space را جذاب می بینند. دور نگه داشتن آنها همیشه مورد توجه می باشد. مزیت دیگر فونداسیون slab این است که با چنین مشکلاتی مواجه نیست.
  • زیرساخت ها وتعمیرات: اینجاست که فونداسیون crawl space پیشی می گیرد. لوله کشی و گرمایش و تهویه (داکت و لوله ها) معمولا در فونداسیون crawl space نصب می شوند. این کار را در فونداسیون slab نمی توانید انجام دهید. به طور کلی این موارد باید در پشت دیوار یا در کمد یا در اتاق زیر شیروانی قرار بگیرند. و دسترسی به لوله هایی که در زیر فونداسیون slab باد کرده اند و سپس برگرداندن همه چیز به حالت اولیه ممکن است هزینه زیادی داشته باشد.
  • انباری: در این مورد فونداسیون crawl space برنده مشخص می باشد. آن ها می توانند یک فضای بیرونی صاف و مسطح ایجاد کنند.
  • جغرافیا: فونداسون های crawl space تا حدی در این مقوله قرار می گیرند. برخی از کارشناسان فونداسیون slab را در مناطق سردسیر توصیه نمی کنند زیرا زمین ممکن است یخ زده و در زیر صفحه بتنی جابجا شده و تغییر کند که این منجر به جا به جایی و حتی در بدترین شرایط منجر به خم شدن می شود. همچنین فونداسیون های crawl space در مقابل زمین لرزه حالت ارتجاعی داشته و مقاومت زیادی دارند.

فونداسیون های slab بلندتر از سطح زمین

گزینه سومی نیز وجود دارد، یک فونداسیون دیواری پر شده با خاک یا سنگ برای زهکشی و پوشیده شده با یک لایه بتنی. این مورد برای مقاومت در برابر رطوبت کمک می کند و بهترین گزینه برای خانه ای می باشد که در منطقه کم ارتفاع یا در کنار ساحل قرار دارد (که اگر خانه زیاد به آب نزدیک نباشد، در غیر این صورت باید بر روی پایه قرار بگیرد). تلاقی بین فونداسیون های slab و crawl space ، صفحه بتنی برافراشته یا Raised slab گفته می شود.

بنابراین، نهایتا استدلال های موافق و مخالف خوبی برای هر یک از فونداسیون ها وجود دارد. خوشبختانه متخصصان معتبری وجود دارند که می توانند در تصمیم گیری به شما کمک کنند. اگر شما به جای ساخت خانه قصد خرید خانه را دارید، یک بازرس قابل اعتماد خانه می تواند شما را در انتخاب خانه ای با فونداسیون مناسب کمک کند.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: fool.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا