چگونه بازار مسکن آمریکا از بی ثباتی و عدم قطعیت در مورد اقتصاد جهان سود می برد

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

شرایط جهان به نحوی است که اوضاع اقتصادی در سرتاسر جهان به سمت آینده ای نامشخص پیش می رود، به طوری که به پیش بینی بسیاری اوضاع بازار بسیار شکننده و نامساعد شده است. برخی نگرانند که این اوضاع ممکن است بر روی بازار مسکن در آمریکا هم تاثیر بگذارد، اما باید بدانید که این بی ثباتی می تواند تاثیر خوبی روی بازار مسکن بگذارد.

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در سایت keepingcurrentmatters، مطلب زیر را به شما تقدیم می کند.

مارک فلمینگ (Mark Fleming)، اقتصاددان ارشد در First American، در گزارش اخیر، این وضعیت را تجزیه و تحلیل کرده است:

“وقایع جهانی و عدم اطمینان … بر اقتصاد ایالات متحده آمریکا و علی الخصوص، بر بازار مسکن ایالات متحده تاثیر می گذارد … و اوراق قرضه ایالات متحده که با اعتبار کامل دولت آمریکا حمایت می شود، به طور گسترده ای امن ترین سرمایه گذاری در جهان تلقی می گردد. هنگامی که سرمایه گذاران جهانی احساس عدم اطمینان می کنند، “فرار به حاشیه امن” در اوراق قرضه ایالات متحده وجود دارد، که باعث می شود قیمت آنها بالا رفته و نرخ بازده آنها کاهش یابد.”

هفته گذشته، کاتلین هاولی (Kathleen Howley) در مقاله ای در وبسایت HousingWire، بار دیگر بر صحبت های فلمینگ تأکید کرد:

“تعداد کشته شدگان در اثر ویروس کرونا از بیماری سارس که ضربه محکمی بر اقتصاد جهان در سال 2003 وارد کرد، گذشته است…این باعث می شود که سرمایه گذاران در سراسر جهان مضطرب شوند، و زمانی که این اضطراب به وجود می آید، آن ها تمایل به فروش سهام و پناه بردن به اوراق قرضه ایالات متحده دارند. افزایش رقابت برای اوراق قرضه به این معنی است که سرمایه گذاران، از جمله افرادی که اوراق قرضه با پشتوانه وام های رهنی خریداری می کنند، باید بازده کمتری دریافت کنند. این روند باعث کاهش نرخ سود وام مسکن می شود.”

بازده اوراق قرضه خریداری شده خزانه، نرخی است که سرمایه گذاران هنگام خرید اوراق به دست می آورند. از قدیم، زمانی که نرخ خزانه بالا یا پایین می رود، نرخ وام 30 ساله به دنبال آن کم و زیاد می شود. در اینجا نموداری وجود دارد که رابطه میان این دو را در 48 سال گذشته نشان می دهد:

  • چگونه ممکن است مشکلات جهانی بر روی بازار مسکن سال 2020 تاثیر بگذارند؟

فلمینگ توضیح می دهد:

“حتی یک تغییر کوچک در شاخص 10 ساله خزانه داری (Ten-year Treasury) به دلیل بی ثباتی زیاد، مثلا افت اندک تا 1.6 درصد، نرخ ثابت وام مسکن را تا 3.3 درصد کاهش می دهد. فرض کنید که هیچ تغییری در درآمد خانوار به وجود نیاید، که بدین معنی است که قدرت خرید خانه پنج درصدو با به عبارتی به طور متوسط به انداره 21,000 دلار افزایش خواهد داشت.”

  • کلام آخر

سال 2020 سال چالش برانگیزی است، اما بازار مسکن را دچار مشکل چندانی نکرده است. در واقع حتی به گفته فلمینگ قدرت خرید خانوار های آمریکایی در زمینه مسکن، بیشتر شده است.

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.