علت کاهش نرخ بهره وام مسکن در روزهای آخر هفته گذشته

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده توسط وبسایت CNBC در مورد علت کاهش اخیر نرخ بهره وام مسکن و تأثیر آن توضیحاتی را به شما همراهان گرامی ارائه می دهد.

تنها یک روز پس از این که فدرال رزرو نرخ معیار خود را افزایش داد، نرخ بهره وام مسکن به شدت کاهش یافت. به گزارش Mortgage News Daily، میانگین نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت از 5.54 درصد در روز چهارشنبه گذشته، زمانی که فدرال رزرو آخرین افزایش نرخ معیار خود را اعلام کرد، به 5.22 درصد در روز پنجشنبه گذشته کاهش یافت. این نرخ در روز جمعه حتی بیشتر کاهش یافت و به 5.13 درصد رسید.

در روزهای منتهی به نشست فدرال رزرو در اوایل این هفته، نرخ بهره وام مسکن تغییر چندانی نداشت، اما به آرامی از بالاترین سطح اخیر خود در اواسط ژوئن، زمانی که نرخ بهره وام 30 ساله با نرخ ثابت برای مدت کوتاهی از 6 درصد عبور کرد، پایین آمد.

این افت نرخ بهره در روز پنجشنبه همچنین متعاقب گزارش تولید ناخالص داخلی دفتر تحلیل اقتصادی بود که نشان داد اقتصاد ایالات متحده برای دومین سه ماهه متوالی منقبض شده است. این یک سیگنال پذیرفته شده از رکود اقتصادی می باشد. بر اساس برآوردهای قبلی، تولید ناخالص داخلی 0.9 درصد با سرعت سالانه در این دوره کاهش یافت. اقتصاددانان شرکت کننده در نظر سنجی Dow Jones انتظار رشد 0.3 درصدی داشتند.

پس از انتشار این خبر، سرمایه گذاران به سمت امنیت نسبی بازار اوراق هجوم بردند که موجب کاهش بازده شد. نرخ بهره وام مسکن از بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری ایالات متحده پیروی می کنند.

“این یک افت فوق العاده سریع است.” متیو گراهام (Matthew Graham)، مدیر ارشد اجرایی Mortgage News Daily نوشت: “شاید جالب تر (و غیرمعمول تر) این واقعیت باشد که نرخ بهره وام مسکن سریعتر از بازدهی خزانه داری ایالات متحده کاهش یافته است. این امر معمولاً برعکس استزیرا سرمایه گذاران ابتدا به سراغ ابتدایی ترین اوراق قرضه بدون ریسک می روند.”

گراهام گفت که تغییر بزرگ در نرخ در ماه گذشته شرایطی را ایجاد کرده است که سرمایه گذاران به شدت ترجیح می دهند بدهی های وام مسکن را با نرخ های پایین تر نگهداری کنند.

سرمایه گذاران وام مسکن به نوعی در تلاش هستند تا از بازی جلوتر باشند. اگر آنها وام های مسکن را با نرخ بهره بالاتری نگه دارند، اگر این وام ها خیلی سریع بازپرداخت شوند، ضرر خواهند کرد.

اکنون این سؤال مطرح می شود که آیا بازار در محدوده جدیدی قرار دارد و نرخ ها به همان جایی که اکنون هستند خواهند رسید.

در حال حاضر، به نظر می رسد که نرخ بهره پایین تر تأثیری جزئی بر خریداران بالقوه مسکن داشته باشد. داریل فیرودر (Daryl Fairweather)، اقتصاددان ارشد در Redfin، در بیانیه ای گفت: به نظر می رسد که بازار مسکن اکنون که تقاضا کاهش یافته است، در حال تعادل می باشد. ممکن است هنوز در مورد تورم و افزایش نرخ معیار از سوی فدرال رزرو با شگفتی هایی مواجه باشیم، اما در حال حاضر تسهیل در نرخ بهره وام مسکن باعث آرامش خریدارانی شده است که از افزایش نرخ بهره در ماه گذشته آشفته بودند.

با این حال، افزایش علاقه خریداران به خرید خانه، موجب بسته شدن قراردادهای جدید خرید یا فروش نشده است. عرضه خانه های فروشی به آرامی در حال افزایش است و گزارش هایی مبنی بر کاهش قیمت های درخواستی توسط فروشندگان وجود دارد.

 

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: cnbc.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.