چرا اکنون بسیاری از خریداران خانه به دنبال دریافت وام با نرخ بهره قابل تنظیم هستند؟

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت nar.realtor/magazine، در مورد اشتیاق خریداران خانه به دریافت وام مسکن با نرخ قابل تنظیم به دلیل فراتر رفتن میانگین هفتگی نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت به میزان بالاتر از 7 درصد، توضیحاتی را به شما همراهان گرامی ارائه می دهد.

نادیا اوانجلو (Nadia Evangelou)، اقتصاددان ارشد و مدیر مؤسسه پیش بینی های انجمن ملی مشاوران املاک در وبلاک Economist’s Outlook می نویسد: با افزایش میانگین هفتگی نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت در این هفته به 7.08 درصد، بالاترین میانگین از ماه آوریل سال 2002، طبق گفته شرکت فردی مک (Freddie Mac)، میانگین بازپرداخت اقساط ماهانه وام اکنون 1,000 دلار بیشتر از یک سال قبل است.

این امر باعث عقب نشینی شدید در بازار مسکن می شود زیرا خریداران خانه در مورد نرخ بالاتر بهره وام اندیشه می کنند. این هفته، انجمن بانکداران وام مسکن گزارش داد که درخواست های وام مسکن برای خرید خانه که معیاری برای فعالیت و میزان خرید خانه می باشد، نسبت به سال گذشته تقریباً نصف شده است.

در تلاش برای دریافت نرخ بهره پایین تر، خریداران بیشتری به دنبال دریافت وام مسکن با نرخ قابل تنظیم هستند که تمایل دارند برای مدت زمان معینی قبل از تنظیم مجدد نرخ، نرخ  اولیه پایین تری داشته باشند. اگرچه وام های مسکن با نرخ قابل تنظیم یعنی ARM ها به عنوان یک وام پر ریسک تلقی می شوند، اما به گزارش انجمن بانکداران وام مسکن (MBA) سهم خریداران مسکن متقاضی وام با نرخ قابل تنظیم از ابتدای سال تا کنون بیش از چهار برابر شده است.

سام خاطر (Sam Khater)، اقتصاددان ارشد شرکت فردی مک می گوید که نرخ بالای بهره وام مسکن باعث ایجاد “رکود بیشتر در بازار مسکن” می شود. با تداوم تورم، خریداران خانه هر لحظه شاهد هزینه های بالاتری هستند که باعث کاهش بیشتر اعتماد خریداران خانه در این ماه می شود. در واقع، بسیاری از خریداران بالقوه خانه تصمیم می گیرند منتظر بمانند و ببینند که بازار مسکن به کجا ختم می شود که این امر تقاضای خرید و قیمت مسکن را بیشتر کاهش می دهد.

شاخص S&P’s CoreLogic Case-Shiller نشان می دهد که قیمت مسکن در ماه آگوست با سرعتی بی سابقه کاهش یافت و در مقایسه ماهانه 2.6 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافت. بر اساس داده های انجمن ملی مشاوران املاک (NAR)، فروش خانه های موجود نیز کاهش یافته است و در ماه سپتامبر در مقایسه سالانه 24 درصد کاهش یافته است. وزارت بازرگانی گزارش می دهد که مشکلات برای بازار خانه های نوساز ادامه دارد، که شاهد کاهش فروش تقریباً 18 درصدی در ماه سپتامبر نسبت به سال قبل بود و سازندگان خانه را بر آن داشت تا برای ساخت و سازهای آینده دست نگه دارند.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: nar.realtor/magazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.