آیا کاهش نرخ بهره وام مسکن برای سومین هفته متوالی می تواند خریداران خانه را به بازار بازگرداند؟

شرکت فردی مک (Freddie Mac) گزارش می دهد که خریداران مشتاق خانه نشانه هایی از امید به مقرون به صرفه بودن بیشتر خرید خانه را در این هفته مشاهده کردند زیرا میانگین هفتگی نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت به 6.49 درصد کاهش یافت.
مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت nar.realtor/magazine، در مورد امکان بازگشت خریداران به بازار مسکن به علت کاهش نرخ بهره وام مسکن، به نکاتی اشاره می کند.

داده های اقتصادی اخیر نشان می دهد که نرخ بهره وام مسکن پس از فراتر رفتن از 7 درصد در هفته دوم ماه نوامبر به اوج خود رسیده است. نادیا اوانجلو (Nadia Evangelou)، اقتصاددان ارشد و مدیر بخش پیش بینی انجمن ملی مشاوران املاک هشدار می دهد: “نرخ بهره وام مسکن هنوز بیش از دو برابر نرخ یک سال پیش است. اما اگر تورم به کاهش خود ادامه دهد، ممکن است نرخ بهره وام مسکن نزدیک به 6 درصد تثبیت شود.”

نرخ ثابت تر بهره وام مسکن می تواند برخی خریداران را به بازار مسکن بازگرداند. سام خاطر (Sam Khater)، اقتصاددان ارشد در شرکت فردی مک می گوید تعدیل نرخ بهره وام نشان دهنده خوش بینی فزاینده در مورد این احتمال است که فدرال رزرو سرعت افزایش نرخ خود را کاهش دهد. با این حال، حتی با کاهش نرخ بهره وام و کاهش قیمت مسکن، عدم اطمینان اقتصادی همچنان تقاضای خریداران مسکن را با ورود به آخرین ماه سال محدود می کند.

افزایش حد و میزان وام مسکن مطابق با قیمت خانه برای سال 2023

اداره امور مالی مسکن فدرال، حد و میزان جدید وام مطابق با قیمت خانه را برای سال 2023 منتشر کرد و آن را 12 درصد نسبت به مبلغ پایه سال جاری افزایش داد، که نشان دهنده افزایش قیمت مسکن در سال 2022 است. غول های وام مسکن مانند فانی مای (Fannie Mae) و فردی مک (Freddie Mac) از وام هایی با مبلغ پایه 726,200 دلار در سال 2023 حمایت خواهند کرد (این مبلغ در سال جاری 647,200 دلار بود). در مناطق گران آمریکا، مناطقی که هزینه زندگی بالا می باشد، سقف جدید وام برای سال 2023 مبلغ 1,089,300 دلار خواهد بود.

اوانجلو خاطر نشان می کند: “این افزایش سقف وام به خریداران و مالکان خانه در بیشتر مناطق سراسر آمریکا این امکان را می دهد که هنگام خرید خانه وام مطابق با قیمت آن خانه را دریافت کنند.”

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: nar.realtor/magazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.