پیش بینی اخیر در مورد میزان نرخ بهره وام مسکن در آینده چیست؟

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت nar.realtor/magazine، آخرین پیش بینی در مورد نرخ بهره وام مسکن را که توسط نادیا اوانجلو، مدیر بخش پیش بینی های انجمن ملی مشاوران املاک انجام شده است، به شما همراهان گرامی ارائه می دهد.

نادیا اوانجلو (Nadia Evangelou)، مدیر بخش پیش بینی های انجمن ملی مشاوران املاک (NAR) می گوید: نرخ بهره وام مسکن پس از دو برابر شدن نسبت به سال گذشته، احتمالاً در سال 2023 نوسانات کمتری را تجربه خواهد کرد.

اوانجلو پیش بینی می کند که نرخ بهره وام مسکن به احتمال زیاد کمتر از 6 درصد خواهد بود. اوانجلو می گوید: “اگرچه نرخ بهره وام مسکن بیش از دو برابر نسبت به سال گذشته باقی می ماند، اما احتمالاً با تثبیت شدن نرخ تورم در ماه های آینده، تثبیت خواهد شد.”

نرخ بهره وام مسکن از زمانی که در ماه نوامبر به میانگین 7.08 درصد افزایش یافت، کاهش یافته است. اما بازار مسکن ممکن است همچنان در حال تطبیق با نرخ های بالاتر باشد. یک سال پیش میانگین نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت 3.22 درصد بود. سام خاطر (Sam Khater)، اقتصاددان ارشد در شرکت فردی مک می گوید: “این هفته میزان درخواست وام مسکن به پایین ترین حد خود در ربع قرن گذشته رسید، زیرا نرخ های بالای وام مسکن همچنان بازار مسکن را تضعیف می کند. در حالی که فعالیت بازار وام مسکن طی سال گذشته به میزان قابل توجهی کاهش یافته است، فشارهای تورمی در حال کاهش است و باید منجر به کاهش نرخ بهره وام مسکن در سال 2023 شود.”

تا آن زمان، خریداران خانه ممکن است در حالت انتظار به سر ببرند. مقرون به صرفه بودن و استطاعت مالی برای خرید خانه با نرخ های بالاتر بهره وام مسکن، در ماه های اخیر ضربه خورده است. اوانجلو می گوید میزان درآمد برای واجد شرایط شدن جهت مالکیت خانه در حال حاضر نزدیک به آستانه 100,000 دلار است، که به این معنی است که تنها 32 درصد از کل خانوارها و 15 درصد از کل اجاره دهندگان می توانند یک خانه با قیمت متوسط بخرند. او اضافه می کند که اکثر این خانوارها از نسلی هستند که میانگین سنی آنها 51 سال است.

اما بسیاری از خریداران مشتاق از نسل های جوان هنوز منتظر ورود به بازار مسکن هستند. سام خاطر می گوید: “خریداران خانه منتظر هستند تا نرخ بهره وام مسکن به میزان قابل توجهی کاهش یابد، و زمانی که این اتفاق افتاد، یک بازار کار قوی و جمعیتی بزرگ از اجاره دهندگان، از بازار خرید مسکن حمایت می کنند.” “علاوه بر این، اکر نرخ بهره به کاهش خود ادامه دهد، وام گیرندگانی که در سال گذشته خانه خریده اند، فرصت هایی خواهند داشت تا با نرخ های پایین تر، وام خود را ریفایننس کنند.”

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: nar.realtor/magazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.