آیا تورم سرسختانه و ادامه دار نرخ بهره وام مسکن را بالا می برد؟

نادیا اوانجلو (Nadia Evangelou)، اقتصاددان ارشد و مدیر تحقیقات املاک و مستغلات انجمن ملی مشاوران املاک (NAR) می گوید: نرخ بهره وام مسکن در این هفته افزایش یافت که ناشی از رکورد تعداد مشاغل و تورم بالاتر از حد انتظار بود. طبق اظهار فردی مک، میانگین هفتگی نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت 6.32 درصد بوده است.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت nar.realtor/magazine، در مورد وضعیت نرخ بهره وام مسکن تا پایان سال جاری، به نکاتی اشاره می کند.

در حالی که نرخ بهره وام مسکن ممکن است در هفته های آینده افزایش موقتی داشته باشد، پیش بینی می شود که تا حد زیادی تثبیت شده و زیر میزان آخرین اوج خود یعنی 7.08 درصد باقی بماند که در اواسط نوامبر 2022 تعیین شد. لارنس یون (Lawrence Yun)، اقتصاددان ارشد NAR می گوید: “نرخ بهره وام مسکن می تواند برای چند ماه دیگر در حدود 6.5 درصد باقی بماند و تا تابستان به زیر 6 درصد برسد، و شاید حتی تا پایان سال به 5.5 درصد برسد.”

یون پیش بینی می کند زمانی که نرخ بهره وام مسکن بیشتر کاهش یابد، انتظار می رود که خریداران مسکن بیشتری به بازار مسکن بازگردند. اما او هشدار می دهد که با وجود سطح پایین موجودی مسکن برای فروش، هجوم خریدارانی که به دنبال بهره برداری از کاهش نرخ بهره مسکن هستند، می تواند باعث “احیای مجدد مزایده های چندگانه” شود.

مسکن یکی از بزرگترین اجزای شاخص قیمت مصرف کننده را تشکیل می دهد و حدود 40 درصد از شاخص تورم را نیز تشکیل می دهد. یون می گوید که تورم به دلیل افزایش اجاره بها همچنان بالا می ماند. در ماه ژانویه مستأجرین 8.6 درصد بیشتر از سال قبل اجاره پرداخت کردند. یون می گوید: این عامل کمک بزرگی به تورم کلی قیمت مصرف کننده بود که در 6.4 درصد و بسیار بالاتر از سطح 2 درصد بود. اما تخفیف برای اجاره بها در راه است.

یون خاطر نشان می کند که ساخت و ساز آپارتمان به بالاترین حد خود در 40 سال گذشته رسیده است. او می گوید: “از آنجایی که این واحدهای خالی جدید به طور پیوسته به بازار می رسند، رشد اجاره بها آرام خواهد شد.” این امر همچنین تورم کلی قیمت مصرف کننده را عقب می اندازد. اوانجلو خاطرنشان می کند که CPI احتمالاً در سه ماهه دوم سال جاری کاهش خواهد یافت.

 

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: nar.realtor/magazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.