چرا قیمت خانه ها در آمریکا پایین نمی آید؟

اخیراً تغییرات زیادی در بازار مسکن رخ داده است. نرخ بهره وام مسکن در سال گذشته به طرز چشمگیری افزایش یافت و بر توانایی بسیاری از مردم برای خرید خانه تأثیر گذاشت. و پس از چندین سال افزایش سریع قیمت، سرانجام قیمت مسکن در تابستان گذشته به اوج خود رسید. این تغییرات منجر به افزایش سرفصل هایی شد که می گفتند قیمت خانه در نهایت سقوط خواهد کرد. حتی با وجود این که ما دیگر شاهد وجود جنون خریدار خانه نیستیم که باعث افزایش قیمت خرید خانه در طول همه گیری بیماری شد، قیمت خانه در سطح ملی نسبتاً ثابت بوده است.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، علل عدم کاهش قیمت مسکن در آمریکا را شرح می دهد.

لارنس یون (Lawrence Yun) اقتصاددان ارشد در انجمن ملی مشاوران املاک (NAR)، انتظار ندارد که وضعیت قیمت خانه ها تغییر کند:

قیمت مسکن در اکثر نقاط آمریکا با تغییر جزئی در میانگین ملی قیمت مسکن ثابت خواهد بود.

ممکن است فکر کنید که فروشندگان خانه باید برای جذب خریداران در بازار امروز قیمت ها را پایین بیاورند، و به همین دلیل است که برخی منتظر سقوط قیمت خانه بوده اند. اما عامل دیگری در این بازی وجود دارد، آن هم موجودی کم مسکن برای فروش است. این امر کاهش قیمت خانه را محدود می کند:

ما به سادگی موجودی کافی خانه برای فروش نداریم. آیا برخی از بازارها با کاهش قیمت خانه مواجه خواهند شد؟ بله، اما با نبود عرضه مسکن، تکرار کاهش 30 درصدی قیمت مسکن بسیار بسیار بعید است.

همانطور که در نمودار زیر می بینید، چند سالی است که در سطح کم موجودی، یا نزدیک به آن بوده ایم.

 

کمبود خانه های موجود در بازار، فشار صعودی را بر قیمت ها وارد می کند. Bankrate آن را اینگونه بیان می کند:

این کمبود مداوم موجودی، توضیح می دهد که چرا بسیاری از خریداران خانه هنوز امکان انتخاب بسیار کمی دارند جز این که قیمت ها را افزایش دهند. و همچنین نشان می دهد که معادله عرضه و تقاضا به سادگی اجازه سقوط قیمت را در آینده نزدیک نمی دهد.

اگر خانه های بیشتری به بازار نیایند، کمبود عرضه خانه ها از سقوط قیمت خانه جلوگیری می کند و به گفته ریک شارگا (Rick Sharga) کارشناس صنعت، احتمالاً موجودی خانه های فروشی در سال جاری افزایش قابل توجهی نخواهد داشت:

من معتقدم که احتمالاً شاهد ادامه موجودی کم در بازار مسکن در طول سال 2023 خواهیم بود.

فروشندگان خانه تحت هیچ فشاری برای جا به جایی نیستند زیرا در حال حاضر سهم (Equity) زیادی از خانه خود دارند. این سهم به عنوان یک بالشتک برای صاحبان خانه عمل می کند و خطر بازستانی ملک و shortsale را کاهش می دهد. و با توجه به این که بسیاری از صاحبان خانه نرخ های پایین وام مسکن خود را قفل کرده اند، این بالشتک سهام به این زودی ها از بین نمی رود.

امروز، با وجود تعداد کم خانه برای فروش، همکاری با یک مشاور املاک و مستغلات که منطقه محلی شما را می شناسد و می تواند نوسانات فعلی بازار را تحت نظر و کنترل داشته باشد، مهم است.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.