آیا نرخ بهره وام مسکن بالاتر رفته و در سطوح بالا باقی می ماند؟

نرخ‌ بهره وام مسکن اخیراً دوباره افزایش یافته‌ و است، این موضوع توجه بسیاری از رسانه‌ها را به خود جلب کرده است.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، در مورد نرخ بهره، آینده آن و چگونگی تأثیرگذاری آن بر شما، به نکاتی اشاره می کند.

اگر به عناوین خبرها دقت کرده باشید، ممکن است مشاهده کرده باشید که نرخ‌ بهره وام مسکن به تازگی به بالاترین میزان خود در بیش از دو دهه رسیده‌اند (به نمودار زیر توجه نمایید):

اگر به تغییر و نقل مکان فکر می‌کنید، این مسئله ممکن است کمی برای شما ناامید کننده باشد. اگر در مورد اینکه آیا باید برنامه‌های خود را به تعویق بیاندازید یا نه، واقعیاتی وجود دارند که باید بدانید.

چگونه نرخ‌ بالاتر بهره وام مسکن بر شما تأثیر می‌گذارد؟

نمی‌توان انکار کرد که نرخ‌ بهره وام مسکن در حال حاضر بیشتر از سال‌های اخیر است. و وقتی نرخ‌ بهره وام بالا باشد، بر قدرت خرید و استطاعت مالی برای خرید خانه به طور کلی تأثیر می گذارد. این امر به این شکل است که هر چه نرخ بهره وام مسکن بالاتر باشد، هزینه گرفتن وام در هنگام خرید خانه بیشتر است. این امر به این دلیل است که با افزایش نرخ‌ بهره وام، مبلغ بازپرداخت ماهیانه اقساط وام مسکن نیز افزایش می‌یابد.

مؤسسه‌ی Urban Institute توضیح می‌دهد که چگونه بالاتر رفتن نرخ بهره وام مسکن بر خریداران و فروشندگان تأثیر می‌گذارد:

زمانی که نرخ‌ بهره وام مسکن افزایش می‌یابد، مبلغ بازپرداخت‌های ماهیانه خانه‌های خریداری شده جدید نیز افزایش می‌یابد. برای خریداران، افزایش مبلغ بازپرداخت‌ اقساط ماهیانه می‌تواند به کاهش تعداد خانه‌های مقرون به صرفه موجود در بازار منجر شود… به علاوه، افزایش نرخ‌ بهره وام مسکن به معنی کمتر شدن تعداد خانه‌های فروشی در بازار است، زیرا در این حالت مالکان انگیزه دارند تا خانه‌های خود را نگه داشته ف نفروشند تا نرخ پایین بهره وام مسکن فعلی خود را حفظ کنند.”

به طور کلی، برخی افراد به دلیل وضعیت نرخ‌های وام مسکن در حال حاضر تصمیم به به تعویق انداختن برنامه‌های خود گرفته‌اند. اما چیزی که شما می‌خواهید بدانید این است: آیا این یک استراتژی خوب است؟

نرخ بهره وام مسکن به کجا خواهد رفت؟

اگر شما منتظر کاهش نرخ‌ بهره وام مسکن هستید، تنها نیستید. بسیاری از افراد منتظر این اتفاق هستند. اما چیزی که وجود دارد این است: هیچ کس نمی‌داند کاهش نرخ بهره وام مسکن کی اتفاق می‌افتد. حتی متخصصان هم نمی‌توانند با اطمینان بگویند که چه اتفاقی خواهد افتاد.

پیش‌بینی‌ها نشان می‌دهد که در ماه‌های آینده نرخ‌ بهره کاهش خواهد یافت، اما آخرین داده‌ها نشان می‌دهند که نرخ‌ها به تازگی افزایش یافته‌اند. این عدم تطابق نشان می‌دهد که چقدر نرخ‌ بهره وام مسکن به سختی قابل پیش‌بینی است.

بهترین مشورت برای نقل مکان کردن شما این است: سعی نکنید آنچه را که نمی‌توانید کنترل کنید. این شامل تلاش برای زمان‌بندی بازار یا حدس زدن آینده نرخ‌ بهره وام مسکن می‌شود. همانطور که CBS News اظهار می‌دارد:

اگر شما برای خرید یک خانه جدید وارد بازار مسکن شده اید، متخصصان به طور معمول توصیه می‌کنند تمرکز خود را بر روی خرید درست خانه قرار دهید نه نرخ بهره وام مسکن.”

به جای این کار، سعی کنید تیمی از حرفه‌ای ها و متخصصان را تشکیل دهید، از جمله یک وام‌دهنده و مشاور املاک مورد اعتماد، که می‌توانند توضیح دهند چه اتفاقی در بازار رخ می‌دهد و چه معنایی برای شما دارد. اگر به دلیل تغییر شغل، تمایل به نزدیکی به خانواده یا به دلیل تغییرات مهم دیگری باید نقل مکان نمایید، یک تیم مناسب می‌تواند به شما کمک کند تا به هدف خود حتی در حال حاضر دست یابید.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.