حقوق مستاجران برای حفظ حریم خصوصی، و تعمیرات خانه در آمریکا

چه موقع صاحبخانه می تواند وارد ملک اجاره داده شده خود گردد؟ آیا اطلاع قبلی در این مورد به مستأجر لازم است؟

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت nolo، نکاتی را در مورد حقوق مستاجران برای حفظ حریم خصوصی خود، و مسئولیت هایی که مستاجر و صاحبخانه در قبال یکدیگر دارند را شرح می دهد.

مسئولیت های صاحبخانه در مورد تعمیر و نگهداری منزل کدام است؟ آیا مستأجران نیز در مورد تعمیر و نگهداری منزل مسئولیت دارند؟

قوانین ایالتی و محلی مسئولیت ها و وظایفی که صاحبخانه ها و مستاجران در قبال یکدیگر دارند را تعیین کرده است. بر اساس این قوانین، صاحبخانه ها باید بر اساس قرارداد اجاره تنظیم شده، منزل را در اختیار مستأجر قرار داده و نیازمندیهای اساسی در مورد سکونت در منزل، مانند تهویه هوا، تأمین حرارت، آب و برق، و تأمین یک مکان سکونت تمیز، بهداشتی و از نظر ساختمانی ایمن را برای مستأجر فراهم نمایند. همچنین تعمیر و نگهداری لازمه را برای موارد مذکور انجام دهند.

مطابق با قوانین محلی، در بسیاری از شهرها علاوه بر استانداردهای خاصی مانند حداقل نیازمندیهای اساسی برای سکونت در منزل، نیاز به نصب آشکارسازهای دود، و مشخص نمودن اقدامات امنیتی شامل قفل ها و کلید ها در واحدهای مسکونی ضروری می باشد. مقامات محلی و یا مسئولین مرتبط با بخش مسکن و اداره بهداشت یا آتش نشانی می توانند اطلاعاتی را در مورد قوانین مسکن محلی و جریمه های مرتبط با تخلفات و نقض های مربوطه به شما ارائه نمایند.

برای دریافت گزارش هفتگی نرخ سود وام مسکن آمریکا و همچنین مطالعه مقالات مفید مسکن به زبان فارسی به صفحه فیسبوک، تلگرام، و یا اینستگرام “مسکن آمریکا” بپیوندید.

در مقابل، مستأجران نیز مسئولیت دارند که اماکن مسکونی خود را تمیز و بهداشتی نگه دارند. مستاجران نمی توانند انجام تعمیر خرابی هایی را از صاحبخانه درخواست کنند که در اثر غفلت خود آنها رخ داده است. در صورتی که صاحبخانه این نوع تعمیرات را انجام دهد، می تواند صورتحساب مربوطه را برای مستاجر ارسال نموده تا آن را پرداخت نماید.

صاحبخانه می تواند تعمیراتی که خود مسئول انجام آن است را در صورت موافقت مستاجر، در ازای کاهش مبلغ اجاره، به عهده مستاجر بگذارد. با این حال، در صورت عدم توانایی مستاجر برای انجام تعمیرات به شکل مناسب، مسئولیت انجام این تعمیرات برای حفظ شرایط مسکونی ساختمان از عهده صاحبخانه ساقط نخواهد شد.

اگر صاحبخانه تعمیرات لازم را در ارتباط با ملک مسکونی خود انجام ندهد، عواقب آن چیست؟

در صورت عدم توجه مالک به درخواست مستاجر برای انجام تعمیرات واحد مسکونی جهت قابل سکونت نمودن ملک، بسته به شرایط ایالت مربوطه، گزینه های ذیل در دسترس مستاجر خواهد بود:

1- انجام تعمیرات لازم و کاهش هزینه های انجام شده از مبلغ اجاره ماه آینده

2- عدم پرداخت کل مبلغ اجاره بهای ماهیانه منزل تا زمانی که این مشکل حل شود.

3- عدم پرداخت مبلغ اجاره بهای کمتر، در حالی که محل مسکونی اجاره شده فاقد استاندارد کامل می باشد.

4- تماس با بازرس محلی ساختمان، که معمولاً می تواند سفارشات لازم را برای انجام تعمیرات به صاحبخانه بدهد و یا اینکه بدون داشتن هیچگونه مسئولیتی در مورد مبالغ اجاره ماه های آینده حتی اگر در اواسط مدت زمان  اجاره منزل باشد، از آن منزل نقل مکان نماید.

همچنین، یک مستأجر می تواند جهت پس دادن بخشی از مبلغ اجاره گذشته بر علیه صاحبخانه شکایت نماید و در بعضی از موارد نیز می تواند به علت ایجاد ناراحتی، آزار و اذیت، و نگرانی های عاطفی ایجاد شده به علت وجود شرایط غیر استاندارد در منزل، از صاحبخانه شکایت نماید.

صاحبخانه ظرف مدت 24 ساعت از زمان بروز مشکلات عمده، مانند مشکلات لوله کشی، یا گرمایش، باید نسبت به رفع آنها اقدام نماید. در صورت بروز مشکلات جزئی در ساختمان، صاحبخانه باید ظرف مدت 48 ساعت مشکلات مذکور را برطرف نماید. صاحبخانه مؤظف است مستأجر را در مورد زمان و نحوه انجام تعمیرات مورد نیاز و همچنین دلایل بروز هر گونه تأخیر در این مورد مطلع نماید.

چه موقع صاحبخانه می تواند وارد ملک اجاره داده شده خود گردد؟ آیا اطلاع قبلی در این مورد به مستأجر لازم است؟

صاحبخانه تنها در موارد ذیل می تواند وارد ملک خود که آن را اجاره داده است بشود:

1- برای انجام تعمیرات مورد نیاز (یا در برخی از ایالت ها، تنها برای تعیین اینکه آیا انجام تعمیرات لازم در منزل مذکور لازم است یا خیر).

2- در موارد اضطراری.

3- برای نشان دادن اموال به مستأجران آینده یا خریداران جدید منزل.

در صورتی که مستاجر برای مدت طولانی (اغلب به مدت هفت روز یا بیشتر تعیین شده است) در ملک حضور نداشته باشد، برخی ایالت ها حق ورود به ملک را به صاحبخانه ها یا مدیران ساختمان، در صورت لزوم به منظور حفظ اموال و انجام بازرسی در مورد رفع آسیب و انجام تعمیرات مورد نیاز، می دهند.

ایالت هایی که اجازه ورود صاحبخانه را برای انجام تعمیرات به ملک اجاره داده شده می دهند، صاحبخانه ها را ملزم می کنند که قبل از ورود به منزل اجاره داده شده (معمولاً 24 ساعت)، این موضوع را اطلاع رسانی کنند. در اکثر ایالت ها، تنها در شرایط اضطراری (مانند آتش سوزی یا نشت آب به صورت جدی)، و یا هنگامی که مستأجر اجازه بدهد، صاحبخانه یا مدیر ساختمان می توانند بدون اطلاع قبلی وارد ساختمانی شوند که مستأجر در آن زندگی می کند.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا | منبع: nolo.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن