در مورد نرخ بهره متغیر کردیت کارت خود اطلاعات کافی داشته باشید

اگر کردیت کارت (یا وام) شما دارای یک نرخ بهره متغیر می باشد، نشان دهنده این است که نرخ بهره مانده بدهی شما بر اساس نرخ شاخص بهره افزایش، کاهش داشته و یا متغیر خواهد بود.

نرخ بهره متغیر، یا Annual Percentage Rate /APR در برخی شرایط اقتصادی بهتراست، زیرا به شما این امکان را می دهد که هنگام پایین آمدن نرخ شاخص، مانده بدهی کردیت کارت یا مانده وام خود را با هزینه کمتری پرداخت کنید. اما هنگامی که نرخ شاخص افزایش می یابد، داشتن یک نرخ بهره متغیر به نفع شما نیست، زیرا نرخ بهره وام شما نیز بالا می رود. نرخ بهره متغیر برای صادرکننده کردیت کارت مفید است، زیرا صادر کننده کردیت کارت می تواند به همان میزان که نرخ بازار تغییر می کند، نرخ بهره کردیت کارت شما را افزایش بدهد و از این طریق درآمد بیشتری برای خود ایجاد نماید.

 

به موارد مهم ذیل در مورد افزایش/کاهش نرخ بهره متغیر توجه نمایید:

1- قبل از افزایش نرخ بهره متغیر، هیچگونه اطلاعی به دارنده کردیت کارت داده نخواهد شد

صادر کنندگان کردیت کارت، الزامی به اطلاع رسانی در مورد افزایش نرخ بهره متغیر کردیت کارت به شما را ندارند، بنابراین شما فرصتی برای انصراف یا رد نرخ بهره بالاتر را نخواهید داشت. در نتیجه حتی اگر اکانت کردیت کارت خود را ببندید، مجبور خواهید بود که مانده وام یا بدهی کردیت کارت خود را با نرخ بهره بالاتر بازپرداخت کنید.

اگر کردیت کارت شما دارای نرخ متغیر است، همواره اخبار مربوط به افزایش نرخ بهره سازمان Federal Reserve را دنبال کنید، زیرا هر یک از صادر کنندگان کردیت کارتها از یک شاخص برای APR متغیر شما استفاده می کنند، که این موضوع به نرخ صندوق های فدرال وابسته است.

2- این موضوع چقدر مهم است که نرخ بهره متفاوت باشد؟

نرخ بهره متغیر برای دارندگان کردیت کارتهایی که مانده بدهی دارند اهمیت دارد. نرخ بهره شما می تواند بدون هیچ گونه اطلاع قبلی افزایش یابد و این موضوع بدین معنی است که شما باید از آن به بعد مبالغ بالاتری را پرداخت نمایید. هر قدر بدهی کردیت کارت شما بیشتر باشد، هزینه مالی شما نیز بیشتر خواهد بود و مبلغ بیشتری از پرداختی شما به عنوان بهره به بانک پرداخت میگردد و همینطور پرداخت مانده بدهی شما مدت زمان بیشتری طول می کشد.

وام های مسکن، یک نسخه از نرخ بهره متغیر دارند که به عنوان نرخ قابل تنظیم شناخته می شود. بوسیله یک وام با نرخ قابل تنظیم، نرخ بهره در یک دوره زمانی مشخص تغییر می کند. هنگامی که نرخ بهره وام مسکن تغییر می کند و یا تنظیم می شود، میزان پرداخت ماهانه وام نیز تنظیم می شود. این موضوع می تواند وضعیت شما را با توجه به بودجه شما و پیش بینی پرداخت وام شما سخت تر نماید.

3- آیا کردیت کارت شما یک نرخ متغیر دارد؟

امروزه، بیشتر کردیت کارتها دارای نرخ متغیر می باشند. در این مورد، میتوانید به استیتمنت حساب کردیت کارت و یا کپی از Terms & Conditins کردیت کارت خود مراجعه نمایید تا متوجه شوید کردیت کارت شما دارای نرخ سود متغیر می باشد یا خیر. شما می توانید یک نسخه از قرارداد کردیت کارت خود را در وبسایت صادر کننده کردیت کارت خود پیدا کنید. در صورت بروز مشکل در مورد یافتن قرارداد کردیت کارت خود به صورت آنلاین، با صادرکننده کردیت کارت خود تماس بگیرید.

4- بالا رفتن نرخ بهره کردیت کارت

اگر شما در پرداخت مانده بدهی دیگری در ارتباط با همان صادرکننده کردیت کارت تأخیر دارید، یا بیشتر از لیمیت کردیت خود خرج کرده باشید و یا بیش از 60 روز در پرداخت مانده بدهی کردیت کارت خود کوتاهی نموده اید، صادرکننده کردیت کارت شما می تواند میزان نرخ بهره بدهی شما را افزایش دهد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.