مقایسه شرایط لیز اتومبیل با شرایط فاینانس اتومبیل و تاثیر آن بر کردیت اسکور

اگر نیاز به یک خودروی جدید دارید احتمالا بین لیز یا فاینانس یکی را بایستی انتخاب کنید. قبل از انتخاب هر کدام بهتر است ابتدا به تفاوتهای هر کدام فکر کنید و موردی را انتخاب کنید که بیشتر مطابق با شرایط فعلی شماست. برای این منظور به پاسخ چند سوال مهم فکر کنید.

مسکن آمریکا ، به بررسی این سوالات می پردازد.

اولین سوال: تا چه مدت از این اتومبیل استفاده خواهید کرد؟

اگر فقط چند سال از این اتومبیل استفاده خواهید کرد، ممکن است لیز اتومبیل گزینه بهتری برایتان باشد. افرادی که به دلایل شغلی یا به دلایل شخصی نیاز به یک اتومبیل جدیدتر یا زیباتر دارند، معمولاً هر دو یا سه سال یکبار اتومبیل ها را برای یک دوره زمانی به مدت 36-24 ماه و کاملاً متناسب با نیازهای خود لیز می کنند. البته کمپانی های خودرو هم شرایط خوبی برای مشتریان خود فراهم می کنند تا آن ها را ترغیب کنند که باز هم از خودشان اتومبیل لیز کنند.

سوال دوم: چند مایل با این خودرو رانندگی خواهید کرد؟

تقریباً همه اتومبیل هایی که لیز داده می شوند، محدودیت هایی از نظر پیمودن مسافت دارند. بنابراین، اگر شما به دنبال یک اتومبیل برای رانندگی به طور منظم و در مسافت های محدود، مثلا انجام رفت و آمد منظم به محل کار خود هستید، لیز یک اتومبیل، می تواند گزینه خوبی برای تأمین نیاز شما باشد. اگر شما بیش از مسافت مجاز ذکر شده در قرارداد لیز اتومبیل رانندگی کنید، این کار می تواند مبلغی به ازای هر مایل مسافت اضافی پیموده شده برای شما هزینه در بر داشته باشد که گاهی پنج سنت به ازاء هرمایل میباشد ولی بسته به شرایط قرارداد لیز این مبلغ میتواند کمتر یا بیشتر هم باشد. بنابراین اگر شما زیاد رانندگی می کنید، لیز اتومبیل گزینه مناسبی نمی باشد.

 

سوال سوم: آیا می توانید مبلغ پیش پرداخت اتومبیل لیز شده را پرداخت کنید؟ پیمنت ماهیانه کدامیک کمتر است؟

در بیشتر مواقع برای دریافت یک وام معمولی خودرو اگر کردیت خوب و قوی داشته باشید ضمن پایین بودن نرخ بهره، شما مجبور به انجام پیش پرداخت نخواهید بود ولی نه همیشه. به منظور تنظیم قراردادهای لیز اتومبیل، برای ودیعه و سایر هزینه های بعدی مربوط به لیز اتومبیل، مقداری وجه نقد مورد نیاز می باشد هر چند این مبلغ کوچک باشد.
پرداخت های ماهانه بابت لیز اتومبیل معمولاً پایین تر از پرداخت ماهانه وام اتومبیل است و همچنین، لیز اتومبیل می تواند اتومبیل های زیباتری را در اختیار مشتریانی قرار دهد که به دنبال خرید آن اتومبیل بودند و نمی توانستند هزینه مورد نیاز برای خرید آن را تأمین کنند. بنابراین، اگر بتوانید مقداری پول به عنوان ودیعه پرداخت کنید، اجاره اتومبیل گزینه مناسبی برای شماست.

سوال چهارم: آیا می توانید از اتومبیل لیز شده به خوبی نگهداری کنید؟

پس از انقضای تاریخ قرارداد لیز وسیله نقلیه، اتومبیل لیز شده باید به کمپانی مربوطه که معمولا دیلر ماشین می باشد بازگردانده شود. بنابراین، این موضوع از اهمیت بالایی برخوردار است که شما باید اتومبیل لیز شده را در شرایط خوبی نگهداری کنید، زیرا در غیر این صورت ممکن است جریمه هایی اعمال شود. بنابراین، انجام تعمیر و نگهداری منظم و برنامه ریزی شده برای اتومبیل، مانند تعویض روغن و انجام امور مربوط به نگهداری لاستیک اتومبیل، از وارد شدن خسارت مالی به شما به عنوان جریمه در هنگام بازگرداندن اتومبیل، جلوگیری می کند.

حال اگر فکر می کنید لیز اتومبیل می تواند گزینه مناسبی برای شما باشد، موارد زیر را در نظر بگیرید:

  • همه قراردادهای لیز اتومبیل، یکسان نیستند. درست همان طور که وام های خرید اتومبیل متفاوت هستند، قرارداد های لیز اتومبیل نیز باهم فرق دارند. بنابراین، به منظور یافتن بهترین قرارداد برای تأمین نیازهای خود، از جمله محدودیت های مربوط به مسافت پیموده شده، مبلغ پرداخت ماهانه و انواع وسایل نقلیه، با دقت به دنبال یک قرارداد لیز مناسب برای تهیه اتومبیل مورد نظر خود باشید.
  • قراردادهای لیز اتومبیل قابل تغییر هستند. لازم نیست شما قرارداد لیز اتومبیل را همان طور که برای اولین بار به شما ارائه می شود بپذیرید. شما می توانید در مورد پرداخت مبلغ کمتری به صورت ماهانه یا میزان محدودیت مسافت پیموده شده توسط اتومبیل، با دیلر یا کمپانی لیزینگ اتومبیل مذاکره کنید. یادآوری این نکته مهم است که هرگونه قرارداد مربوط به لیز اتومبیل یا وعده فروشنده باید به صورت کتبی باشد. قرارداد لیز نهایی اتومبیل، پس از امضاء آن، یک قرارداد الزام آور است. بنابراین، شما و اعطا کننده اتومبیل، باید به اجرای مفاد مندرج در قرارداد نهایی اجاره اتومبیل پایبند باشید.

مطلب مهم در مورد لیزینگ خودرو و کردیت :

هنگامی که شما ابتدا در حال مذاکره در مورد شرایط قرارداد اجاره اتومبیل برای خود هستید، الزاما لازم نیست اجازه دهید دیلر یا کمپانی اعطا کننده خودرو کردیت ریپورت شما را بررسی کند. البته باید پیش از امضای قرارداد، کردیت شما حتما بررسی شود ولی روش بهتر این است که ابتدا در مورد شرایط قرارداد با هم به توافق برسید و بعدا گزارش کردیت خود را نشان دهید تا از شرایط مطلوب، محروم نشوید.
قرارداد لیز اتومبیل، می تواند یک ابزار عالی در بازسازی کردیت شما باشد. بازستانی یک وسیله نقلیه به صورت اجاره، آسان تر از بازستانی اتومبیل وام دار است، و این یعنی تنظیم قرارداد برای لیز یک اتومبیل، یک روش بالقوه با ارزش برای بازسازی یک کردیت ضعیف می باشد. انعقاد یک قرارداد و به پایان رساندن با تعهد صادقانه یک قرارداد اجاره اتومبیل، در کردیت ریپورت شما منعکس خواهد شد و کردیت اسکور شما را افزایش می دهد.

چنانچه جهت لیز یا فاینانس خودرو دارای کردیت هیستوری کافی نباشید یا کردیت اسکورتان پایین باشد ضمن اینکه ملزم به انجام پیش پرداخت بالاتر هستید نرخ بهره بالاتری را هم متقبل می شوید. به عبارتی مبلغ پیمنتهای ماهیانه شما بیشتر خواهد بود و در بسیاری از موارد نیاز به ضامن خواهید داشت. توجه داشته باشید برای بسیاری از افراد پیدا کردن ضامن کار راحتی نیست و به دلیل مسئولیت بالای یک ضامن، معمولا افراد به راحتی ضمانت وام یکدیگر را نمی پذیرند. پس بهتر است قبل از اقدام به لیز یا فاینانس ماشین، ابتدا از شرایط کردیت ریپورت خود اطمینان حاصل نمایید و اطمینان حاصل کنید که هیستوری قوی و اسکور خوبی دارید.
پذیرفتن ضمانت وام خودرو شخص دیگر برای شخص ضامن مسئولیتهای سنگینی به دنبال دارد، به عبارتی شخص ضامن نیز به اندازه شخص وام گیرنده مسئول بازپرداخت کل بدهی می باشد، و چنانچه شخص وام گیرنده پیمنت یا پیمنتهای خود رابا تاخیر بپردازد این مساله تاثیر بسیار منفی برای کردیت ریپورت و کردیت اسکور هر دو نفر (ضامن و وام گیرنده) می گذارد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.