چگونه عدم قطعیت جهانی بر نرخ بهره وام مسکن تأثیر می گذارد؟

اگر به خرید یا فروش خانه فکر می کنید، باید آنچه را که در مورد نرخ بهره وام مسکن رخ می دهد تحت نظر داشته باشید.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، علت تأثیر عدم قطعیت اقتصادی در جهان بر روی نرخ بهره وام مسکن را شرح می دهد.

نرخ بهره وام مسکن در ماه های اخیر به ویژه از ژانویه سال جاری افزایش یافته است. و همین چند هفته پیش، نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت شرکت فردی مک (Freddie Mac) برای اولین بار از ماه می سال 2019 تا کنون نزدیک به 4 درصد رسید. اما این صعود طی چند هفته گذشته اندکی کاهش یافته است ( به نمودار زیر توجه کنید):

 

کاهش اخیر در نرخ بهره وام مسکن در درجه اول به دلیل عدم اطمینان و قطعیت فزاینده در مورد تنش های ژئوپلیتیکی پیرامون روسیه و اوکراین است. اما کارشناسان می گویند که این امر قابل انتظار است.

در اینجا نگاهی به توضیح رهبران صنعت در مورد تأثیر عدم اطمینان و قطعیت جهانی بر نرخ بهره وام مسکن می اندازیم:

اودتا کوشی (Odeta Kushi)، معاون اقتصادی شرکت First American می گوید: “در حالی که نرخ بهره وام مسکن در سال 2022 روند صعودی داشت، یکی از عوارض جانبی ناخواسته عدم اطمینان و قطعیت جهانی این است که اغلب منجر به فشار نزولی بر نرخ های بهره وام مسکن می شود.

کوشی در مصاحبه ای دیگر می افزاید: “رویدادهای ژئوپلیتیکی نقش مهمی در تأثیرگذاری بر منحنی بازده خزانه داری و نرخ بهره وام مسکن دارند. به عنوان مثال، در هفته های پس از رأی برگزیت در سال 2016، بازده اوراق قرضه خزانه داری ایالات متحده کاهش یافت و منجر به کاهش مشابه در نرخ بهره وام مسکن شد.

دیدگاه های کوشی یادآور این است که از نظر تاریخی، عدم اطمینان و قطعیت اقتصادی می تواند بر بازدهی 10 ساله خزانه داری تأثیر بگذارد، که رابطه طولانی مدتی با نرخ بهره وام مسکن دارد و اغلب به عنوان یک شاخص پیشرو برای تعیین نرخ در نظر گرفته می شود. اساساً، رویدادهای خارج از کشور می توانند بر نرخ بهره وام مسکن در داخل کشور تأثیر بگذارند، و این چیزی است که امروز شاهد آن هستیم.

آیا نرخ بهره وام مسکن پایین می ماند؟

در حالی که هیچکس نمی تواند دقیقاً پیش بینی کند که در آینده چه اتفاقی برای نرخ بهره وام مسکن خواهد افتاد، کارشناسان معتقدند که این کاهش جزئی، موقتی می باشد. سام خاطر (Sam Khater)، اقتصاددان ارشد در شرکت فردی مک (Freddie Mac)، اظهارات کوشی را تکرار می کند، اما اضافه می کند که کاهش نرخ بهره وام مسکن دوام نخواهد داشت: “تنش های ژئوپلیتیک باعث شد بازدهی خزانه داری آمریکا در این هفته کاهش یابد … که منجر به کاهش نرخ بهره وام مسکن شد. در حالی که فشارهای تورمی همچنان پابرجاست، اثرات جنگ در اوکراین باعث ایجاد عدم اطمینان و قطعیت در بازار شده است. در نتیجه، انتظار می رود نرخ بهره وام مسکن در کوتاه مدت پایین بماند، اما احتمالاً در ماه های آینده افزایش خواهد یافت.”

نرخ بهره وام مسکن احتمالاً در کوتاه مدت بر اساس آنچه در سطح جهانی اتفاق می افتد، نوسان خواهد داشت. اما به زودی نرخ بهره وام مسکن دوباره افزایش خواهد یافت. اگر برای خرید خانه وارد بازار شده اید، انجام این کار قبل از شروع دوباره افزایش نرخ بهره وام مسکن می تواند مقرون به صرفه ترین گزینه شما باشد.

 

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.