نرخ بهره وام مسکن مشکل خریداران خانه در بهار سال جاری نیست.

شرکت فردی مک (Freddie Mac)، روز پنجشنبه گذشته گزارش داد که در این هفته میانگین هفتگی نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت 6.39 درصد است و مدتی است که در زیر محدوده 6.5 درصد قرار دارد و تنها یک درصد بیشتر از یک سال گذشته است. اما در حالی که چشم انداز هزینه های وام برای خریداران بالقوه خانه در بهار امسال خوب است، کمبود موجودی خانه های فروشی اینگونه نیست.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت nar.realtor، در مورد وضعیت خرید و فروش خانه و نرخ احتمالی آینده بهره وام مسکن در آمریکا به نکاتی اشاره می کند.

تعداد خانه های موجود برای فروش در بازار کم است و هنوز هم پایین تر از سطح قبل از همه گیری بیماری می باشد. طبق گزارش realtors.com در این هفته، خانه های تازه لیست شده در مقایسه با یک سال گذشته حدود 21 درصد سقوط کرده اند. سام خاطر (Sam Khater)، اقتصاددان ارشد در شرکت فردی مک می گوید: “بهار معمولاً شلوغ ترین فصل برای بازار مسکن مسکونی است، و علی رغم این که نرخ ها در محدوده 6 درصد قرار دارند، امسال تفاوتی وجود ندارد. خریداران خانه علاقه مند به محیط نرخ فعلی عادت می کنند، اما کمبود موجودی یک مانع اصلی برای استطاعت مالی و مقرون به صرفه بودن خرید خانه برای خریداران است.”

به گفته دنیله هیل (Danielle Hale)، اقتصاددان ارشد realtor.com، مالکان کمتری نسبت به سال گذشته تصمیم به فروش خانه خود دارند، و این امر همچنان انتخاب خریداران و فروش خانه را محدود می کند. یک سوم از صاحبان خانه که اخیراً توسط realtor.com مورد بررسی قرار گرفتند، می گویند که خرید خانه بعدی برای آنها مهمترین دغدغه آنها هنگام ارزیابی فروش است.

بسیاری از فروشندگان خانه احتمالاً خریداران آینده نیز هستند. هیل می گوید: “شاید به همین دلیل است که اکثر فروشندگان احتمالی گزارش می دهند که به امید نرخ پایین تر بهره وام مسکن، در خانه فعلی خود ماندگار شده اند. به ویژه صاحبان جوانتر خانه. اما صاحبخانه های مسن تر، که احتمالاً باقیمانده وام مسکن کمتر و سهم بیشتری از ملک خود (equity) دارند، کمتر احتمال می دهند که احساس کنند به امید نرخ پایین تر بهره وام مسکن در آینده در خانه خود قفل شده و ماندگار بمانند و به احتمال زیاد گزارش می دهند که به هر حال نیاز به فروش خانه خود دارند. این احتمالاً بدان معناست که خانوارهای مسن تر همچنان نقش برجسته ای را در هر دو طرف معامله فروش خانه در سال جاری ایفا خواهند کرد.

آیا نرخ بهره وام مسکن می تواند پایین تر بیاید؟

علی رغم این که فدرال رزرو برای دهمین بار نرخ معیار خود را افزایش داد، اقدامی که لارنس یون (Lawrence Yun)، اقتصاددان ارشد انجمن ملی مشاوران املاک آن را “غیرضروری و مضر” خواند، میانگین هفتگی نرخ بهره وام مسکن همچنان در این هفته کاهش یافت. نادیا اوانجلو (Nadia Evangelou)، اقتصاددان ارشد و مدیر تحقیقات املاک و مستغلات در NAR می گوید: بنابراین تصور نکنید که سیاست پولی فدرال رزرو منجر به نرخ بالاتر بهره وام مسکن می شود. نرخ فدرال رزرو رابطه مستقیمی با نرخ بهره وام مسکن ندارد. اوانجلو می گوید: “اگر تورم همچنان کاهش یابد، نرخ بهره وام مسکن پایین تر خواهد رفت.”

NAR پیش بینی کرده است که میانگین نرخ بهره وام مسکن 30 ساله تا پایان سال به 6 درصد و در سال 2024 به 5.6 درصد کاهش یابد. نرخ بهره وام مسکن دیگر دو برابر سال قبل نیست: میانگین نرخ بهره وام مسکن 30 ساله در آن زمان 5.27 درصد بود. اوانجلو می گوید: “شکاف بین قیمت فعلی و سال گذشته در حال کاهش است. قیمت خانه نسبتاً پایین تر است در حالی که درآمد خانوار آمریکایی حدود 6 درصد بیشتر از یک سال قبل است.”

 

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: nar.realtor/magazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.