با وجود نرخ بالای بهره وام مسکن، وضعیت خرید خانه چگونه است؟

اگر صاحب خانه هستید و به فکر نقل مکان به خانه دیگری می باشید، ممکن است تعجب کنید که هنوز زمان خوبی برای فروش خانه شما است. این خبر خوبی است که حتی با وجود نرخ بالای بهره وام مسکن، ترافیک خریداران خانه سرعت بیشتری پیدا می کند.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در keepingcurrentmatters، در مورد افزایش میزان خریداران خانه علی رغم افزایش نرخ بهره وام مسکن، به نکاتی اشاره می کند.

آخرین داده های Showing Time Showing Index، که معیاری از خریدارانی است که به طور فعال به دنبال یافتن خانه مناسب برای خرید هستند، به ترسیم این تصویر از میزان افزایش تقاضای خریداران در ماه های اخیر کمک می کند (به نمودار زیر توجه کنید):

همانطور که نمودار نشان می دهد، دو ماه اول سال 2023 شاهد افزایش قابل توجهی در ترافیک خریداران بوده است. این احتمالاً به این دلیل است که تعداد محدود خانه های فروشی، خریداران را حتی در ماه های سردتر به دنبال خانه ها نگه داشته است.

برای کمک به توضیح داستان مهم بودن آخرین گزارش، بیایید ترافیک فوریه امسال را با ماه های فوریه در شش سال گذشته مقایسه کنیم (به نمودار زیر توجه نمایید). این نمودار نشان می دهد که این یکی از بهترین ماه های فوریه برای فعالیت خریداران خانه بود که اخیراً دیده ایم.

در شش سال گذشته، بیشترین ترافیک خریدار در ماه فوریه را در سال های 2021 و 2022 شاهد بودیم (با رنگ سبز در بالا نشان داده شده است)، اما آن سال ها برای بازار مسکن بسیار غیرعادی بود. بنابراین، اگر فوریه 2023 را با سال های عادی تر و قبل از همه گیری مقایسه کنیم، داده ها نشان می دهند که امسال همچنان افزایش واضحی در فعالیت خریداران خانه نشان می دهد.

با توجه به افزایش نرخ بهره وام مسکن در فوریه امسال، افزایش ترافیک خریداران خانه بسیار قابل توجه است. نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت اعلام شده توسط شرکت فردی مک (Freddie Mac) از 6.09 درصد در هفته روز دوم فوریه به 6.50 درصد در هفته روز 23 فوریه افزایش یافت. اما حتی با نرخ های بهره بالاتر، خریداران بیشتری به دنبال خانه بودند.

جف تاکر (Jeff Tucker)، اقتصاددان ارشد zillow می گوید که ازایش فعالیت خریداران خانه می تواند ادامه یابد:

ما همیشه شاهد افزایش فصلی خریداران خانه در ماه های مارس و آوریل هستیم.

اگر به دنبال فروش خانه خود هستید، دیدن خریدارانی که هنوز در بازار امسال فعال هستند، باید دلگرم کننده باشد. این نشانه ای است مبنی بر این که خریداران خانه وجود دارند و می توانند به دنبال خانه ای مثل خانه شما باشند. کار با یک متخصص املاک و مستغلات برای فهرست کردن خانه شما به شما کمک می کند. امروز خانه خود را در مقابل خریداران مشتاق قرار دهید.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.