آیا رکود مسکن در آمریکا به پایان رسیده است؟

سرعت امضاء قراردادهای خرید مسکن در ماه گذشته افزایش یافت و خریداران خانه به طور فزاینده ای با موقعیت های پیشنهادی متعدد رو به رو هستند. انجمن ملی مشاوران املاک و مستغلات (NAR) پیش بینی خود را برای وضعیت بازار مسکن در باقی مانده سال جاری و سال 2024 منتشر کرد.

مسکن آمریکا با انتخاب مقاله منتشر شده در وبسایت nar.realtor/magazine پیش بینی انجمن ملی مشاوران املاک و مستغلات آمریکا در مورد وضعیت بازار مسکن در باقیمانده سال جاری و سال 2024 را به شما همراهان گرامی ارائه می کند.

فروش خانه های در انتظار برای فروش در ماه ژوئن اندکی افزایش یافت و آخرین شاخص ها نشان می دهد که بازار مسکن در حال بهبود است. آخرین گزارش های انجمن ملی مشاوران املاک نشان می دهد که میانگین قیمت فروش خانه های موجود در ماه ژوئن به دومین رکورد خود در دو دهه گذشته افزایش یافت و خریداران بیشتری بار دیگر با موقعیت های پیشنهادی متعدد مواجه شدند. شاخص خانه های در انتظار فروش NAR، یک شاخص آینده نگر از فروش خانه بر اساس امضاء قرارداد خرید و فروش خانه، در ماه ژوئن 0.3 درصد افزایش یافت که اولین افزایش در چهار ماه گذشته است.

لارنس یون (Lawrence Yun)، اقتصاددان ارشد NAR می گوید: “بازیابی اتفاق نیافتاده است اما رکود مسکن به پایان رسیده است. وجود پیشنهادهای متعدد نشان می دهد که تقاضا برای خرید مسکن به دلیل کمبود عرضه مسکن برآورده نمی شود. سازندگان خانه در حال افزایش تولید و استخدام کارگران هستند.

موجودی خانه های فروشی در پایین ترین سطح تاریخی خود باقی می ماند حتی 13.6 درصد پایین تر از سطوح پایین سال گذشته. یون در گزارش اخیر خود گفت: خانه کافی برای فروش وجود ندارد. داده های NAR نشان می دهد که هفتاد و شش درصد از خانه های موجود فروخته شده در ماه ژوئن، کمتر از یک ماه در بازار در معرض فروش بوده اند. خریداران خانه با محدودیت گزینه ها و انتخاب، قیمت بالای خانه، و نرخ بالای بهره وام مسکن مواجه هستند. اما ممکن است به زودی با گشایشی در این امر مواجه شوند. ممکن است افزایش بیشتر نرخ بهره وام مسکن به پایان برسد و این نوید خوبی برای خریداران خانه خواهد بود.

یون می گوید: با کاهش تورم قیمت مصرف کننده نزدیک به شرایط مطلوب فدرال رزرو، به نظر می رسد که نرخ بهره وام مسکن به بالاترین حد خود رسیده است. با توجه به افزایش مداوم مشاغل هر کاهش معنی داری در کاهش نرخ بهره وام مسکن می تواند منجر به هجوم خریداران در اواخر امسال و در طی سال بعد شود.

NAR پیش بینی می کند که وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت می تواند تا پایان سال به 6.4 درصد برسد و پس از آن در سال 2024 به 6 درصد برسد. در هفته های اخیر، میانگین نرخ بهره وام مسکن نزدیک به 7 درصد بوده است که بسیار از میانگین بسیار پایین 2 یا 3 درصدی آن در یک سال گذشته بیشتر است.

چشم انداز فروش خانه.

انجمن ملی مشاوران املاک و مستغلات (NAR) آخرین پیش بینی خود را منتشر کرد که نشان می دهد مسیر بازار طی ماه های آینده چگونه خواهد بود:

فروش خانه های موجود: NAR پیش بینی می کند که فروش خانه های موجود در سال 2023 نسبت به سال 2022 به میزان 12.9 درصد کاهش یابد و سپس در سال 2024 به میزان 15.5 درصد افزایش یابد.

قیمت ها: انتظار می رود میانگین ملی قیمت خانه های موجود عمدتاً ثابت بماند و احتمالاً امسال تنها 0.4 درصد نسبت به سال 2022 کاهش داشته باشد و در سال 2023 به 384,900 دلار برسد. NAR پیش بینی می کند که پس از آن انتظار می رود قیمت خانه در سال 2024 با 2.6 درصد افزایش به 395,000 دلار برسد. گزارش NAR می گوید: غرب، گرانترین منطقه آمریکا، احتمالاً شاهد کاهش بیشتر قیمت ها خواهد بود، در حالی که پیش بینی می شود مناطق مناطق مقرون به صرفه تر، مانند غرب میانه، افزایش متوسطی داشته باشند.

فروش خانه های نوساز: پیش بینی می شود که فروش خانه های نوساز نقطه ای درخشان برای فروش خانه باشد، زیرا خریداران بیشتری به دنبال گزینه های موجودی بیشتر خانه های فروشی هستند. NAR پیش بینی می کند که فروش خانه های نوساز در سال 2023، به میزان 12.3 درصد و در سال 2024 به میزان 13.9 درصد دیگر افزایش یابد. پیش بینی می شود که میانگین ملی قیمت خانه نوساز در سال جاری با 1.9 درصد کاهش به 449,100 دلار برسد و در سال بعد با جهش 4.2 درصدی به 468,000 دلار برسد.

ساخت و ساز مسکن: اقتصاددانان از بازار مسکن نوساز خواسته اند تا کسری عرضه در بازار املاک و مستغلات را جبران کند. اما NAR پیش بینی می کند که ساخت و ساز مسکن در سال 2023 در مقایسه با سال 2022 به میزان 5.2 درصد کاهش یافته و به 1.47 میلیون واحد مسکونی برسد. انتظار می رود که ساخت و ساز مسکن در سال 2024 افزایش یابد، و با افزایش 5.4 درصدی به 1.55 میلیون واحد مسکونی برسد.

یون می گوید: “توسعه عرضه مسکن تا حد امکان برای افزایش دسترسی به خرید خانه برای آمریکایی های بیشتر ضروری است. قیمت خانه تحت تأثیر میزان موجودی به بازار خواهد بود. افزایش خانه سازی رشد قیمت ها را مهار می کند، در حالی که ساخت و ساز محدود، منجر به افزایش قیمت مسکن خواهد شد که از رشد درآمد پیشی می گیرد.”

تفکیک منطقه ای در امضاء قرارداد.

در همین حال آخرین شرایط بازار مسکن نشان می دهد که بازار بسیار کندتر از سرعت پرشتاب ناشی از همه گیری بیماری سال گذشته است. به طور کلی، داده های NAR نشان می دهد که فروش خانه های در انتظار فروش در ماه ژوئن 15.6 درصد نسبت به سال گذشته کاهش یافته است. اما عملکرد بازار در منطقه متفاوت بود. ماه به ماه، امضاء قرارداد خرید خانه در شمال شرق و غرب میانه آمریکا افزایش یافت، در حالی که در جنوب و غرب کاهش یافت. با این وجود، هر چهار منطقه اصلی ایالات متحده در ماه ژوئن نسبت به سال گذشته کاهش داشته اند.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: nar.realtor/magazine

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.