چرا قیمت خانه‌ها به صورت مداوم افزایش می‌یابد

اگر تاکنون رویای خرید خانه خودتان را داشته‌اید یا قصد دارید خانه فعلی خودتان را بفروشید تا آن را به خانه بهتری ارتقا دهید، احتمالاً با مشکلاتی که تغییرات در قیمت‌ مسکن می‌تواند ایجاد کند، بیگانه نیستید. این حکایت اهداف مالی، تردید، و اضطرابی است که بسیاری از افراد تجربه کرده‌اند.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، در مورد علت افزایش مداوم قیمت خانه ها به نکاتی اشاره می کند.

اما اگر به خاطر نگرانی از اینکه قیمت خانه‌ها ممکن است کاهش یابند، تصمیم خود مبنی بر خرید خانه جدید و نقل مکان به آن را اجرا نمی‌کنید، اشتباه نکنید، قیمت خانه ‌ها کاهش نمی یابد. در واقع، وضعیت درست برعکس است. اطلاعات ملی از چند منبع مختلف نشان می‌دهند که قیمت‌ مسکن در طول امسال به صورت مداوم افزایش پیدا کرده‌اند (به نمودار زیر توجه کنید):

نمودار نشان می‌دهد که در نیمه اول سال 2022، قیمت‌ خانه‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش یافته (نوارهای سبز در سمت چپ نمودار‌ها). این افزایش‌ها چشمگیر و ناپایدار بودند.

بنابراین، در نیمه دوم سال، قیمت‌ مسکن اصلاح شده و اندکی کاهش یافت (در نمودار نمایش داده شده به صورت قرمز). اما این کاهش‌ها کم عمق و کوتاه‌مدت بودند. با این وجود، رسانه‌ها حقیقتاً بر این کاهش‌ها در عناوین خود تمرکز کردند و این باعث ایجاد ترس و عدم اطمینان بسیاری از خریداران خانه شد.

اما نکته ای که به طور کامل پوشش داده نشده است این است که در سال 2023، قیمت‌ خانه دوباره افزایش یافته‌ است، اما این بار با نرخ عادی‌تری (نوارهای سبز در سمت راست نمودار‌ها). و بعد از افزایش‌ قیمت هایی که بسیار بالا بودند و سپس اصلاحاتی که در سال 2022 انجام شد، هر سه گزارش نشان می‌دهند که امسال افزایش قیمت‌ها عادی‌تر یا معمولی‌تر است، که این خبر خوبی برای بازار مسکن می باشد.

ارفی دیوونگای، اقتصاددان ارشد در Zillow، تغییر قیمت‌ مسکن در 12 ماه گذشته را به این شکل توضیح می‌دهد:

بازار مسکن آمریکا در سال گذشته پس از یک توقف موقت از جولای 2022 تا ژانویه 2023 افزایش قیمت را تجربه کرده است. . .اثبات شده است که این نزول قیمت یک توقف کوتاه مدت بوده است و قیمت مسکن در سال 2023 دوباره به طور قابل توجهی شروع به افزایش کرده است . . .

افزایش قیمت مسکن معمولاً در این زمان از سال شروع به کاهش می‌ کند. با این حال، خطر این است که رسانه‌ها افزایش کند‌تر قیمت (شتاب منفی افزایش قیمت مسکن) را با کاهش قیمت خانه‌ها اشتباه کنند. فریب نخورید. رشد کم‌تر یا کندتر قیمت خانه، همچنان رشد و افزایش قیمت است.

چرا قیمت‌ خانه‌ها در حال افزایش است؟

یکی از دلایلی که قیمت‌ خانه‌ها دوباره افزایش یافته است این است که هنوز خانه‌های کافی برای فروش برای تمام افرادی که متقاضی خرید خانه هستند، موجود نیست.

هرچند نرخ بهره‌ بالای وام مسکن باعث کاهش تقاضای خریداران می‌شود، اما همچنین باعث کاهش عرضه خانه‌های موجود می‌شود. این به دلیل اثر قفل نرخ بهره‌ می‌باشد. هنگامی که نرخ‌ بهره افزایش می‌یابد، برخی از مالکان خانه‌ها می‌ترسند که خانه‌های خود را بفروشند و نرخ بهره‌ پایین فعلی وام مسکن خود را از دست بدهند و نرخ بالاتری برای وام مسکن خانه بعدی‌شان در نظر بگیرند.

بنابراین، با تأثیر نرخ بالای بهره‌ وام مسکن بر هر دو، هم خریداران و هم فروشندگان، معادله عرضه و تقاضای بازار مسکن تحت تأثیر قرار گرفته است. اما از آنجایی که هنوز افراد بیشتری که می‌خواهند خانه بخرند در مقایسه با خانه‌هایی که برای فروش موجود است وجود دارد، افزایش قیمت‌ مسکن ادامه دارد. همانطور کهFreddie Mac  اظهار می‌کند:

هر چند نرخ بالای بهره‌ وام مسکن قابلیت بازپرداخت وام و در نتیجه آن تقاضا را کاهش، اما همچنین اثر قفل نرخ بهره وام مسکن باعث کاهش عرضه خانه های فروشی شده است. به طور کلی، به نظر می‌آید کاهش عرضه موجب از دست دادن تقاضا شده و به همین دلیل قیمت خانه‌ها دوباره افزایش یافته است…”

تأثیر این مسئله بر شما چگونه است؟

خریداران: اگر تاکنون منتظر خرید خانه بوده‌اید چون نگران آن بوده اید که که ارزش خانه ممکن است کاهش یابد و ارزان شود، اطلاع از اینکه قیمت‌ خانه‌ها دوباره افزایش یافته است، باید شما را خوشحال کند. خرید خانه به شما فرصت می‌دهد تا چیزی را بدست بیاورید که معمولاً به مرور زمان ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

فروشندگان: اگر تاکنون از فروش خانه‌تان به دلیل نگرانی از تأثیر تغییرات قیمت‌ مسکن دوری کرده‌اید، ممکن است همکاری با یک مشاور املاک و قرار دادن خانه‌تان در بازار، انتخاب هوشمندانه‌ای باشد. شما نیازی ندارید بیشتر منتظر بمانید، چرا که داده‌های اخیر نشان می‌دهد که قیمت‌ خانه‌ها به سود شما تغییر کرده‌اند.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.