آینده قیمت خانه و نرخ بهره وام مسکن چیست؟

اگر امسال به فکر حرکتی برای خرید خانه هستید، احتمالاً دو عامل بازار مسکن در ذهن شما وجود دارد: قیمت مسکن و نرخ بهره وام مسکن.  آیا ارزش این را دارد که اکنون خرید کنید، یا بهتر است صبر کنید.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، آینده قیمت مسکن و بهره وام مسکن را مورد بررسی قرار می دهد.

تنها کاری که واقعاً می توانید انجام دهید این است که بر اساس آخرین اطلاعات موجود، بهترین تصمیم را بگیرید. بنابراین، در اینجا چیزی است که کارشناسان در مورد قیمت خانه و نرخ بهره وام می گویند.

آینده قیمت خانه چگونه است؟

یکی از مراجع قابل اعتمادی که می‌توانید برای اطلاعات در مورد پیش‌بینی قیمت مسکن به آن مراجعه کنید، نظرسنجی انتظارات قیمت خانه از فانی مای (Fannie Mae) است، نظرسنجی از بیش از صد اقتصاددان، کارشناس املاک و سرمایه‌گذاری و استراتژیست‌ بازار.

طبق آخرین انتشار، کارشناسان پیش بینی می کنند قیمت مسکن حداقل تا سال 2028 به افزایش خود ادامه دهد (به نمودار زیر توجه نمایید):

در حالی که درصد افزایش قیمت سال به سال متفاوت است، این نظرسنجی می گوید که حداقل تا 5 سال آینده شاهد افزایش (نه کاهش) قیمت ها و با سرعت بسیار عادی تر خواهیم بود.

این امر برای تصمیم خرید شما چه معنایی دارد؟ اگر اکنون خانه بخرید، احتمالاً ارزش خانه شما افزایش می یابد و باید در سال های آینده سهم از خانه خودتان (home equity) به دست آورید. اما، بر اساس این پیش‌بینی‌ها، اگر صبر کنید و قیمت‌ها به روند صعودی خود ادامه دهند، قیمت خانه بعداً فقط بالاتر می‌رود.

چه زمانی نرخ بهره وام مسکن کاهش می یابد؟

این سوال میلیون دلاری در صنعت املاک و مستغلات است. و هیچ راه آسانی برای پاسخ به آن وجود ندارد. به این دلیل که تعدادی از عوامل وجود دارند که در محیط ناپایدار نرخ بهره وام مسکن که ما در آن قرار داریم نقش دارند. اودتا کوشی (Odeta Kushi)، معاون اقتصاددان ارشد شرکت First American چنین توضیح می دهد:

هر ماه مجموعه جدیدی از داده های مربوط به تورم و نیروی کار را با خود به ارمغان می آورد که می تواند بر جهت نرخ بهره وام مسکن تأثیر بگذارد. کاهش مداوم تورم، کندی اقتصاد و حتی عدم اطمینان ژئوپلیتیکی می تواند به کاهش نرخ بهره وام مسکن کمک کند. از سوی دیگر، داده‌هایی که خطر افزایش تورم را نشان می‌دهند ممکن است منجر به نرخ‌های بهره بالاتر شوند.

اینکه بعداً چه اتفاقی می‌افتد بستگی به هر یک از آن عوامل دارد. کارشناسان خوش بین هستند که نرخ بهره وام مسکن همچنان باید در اواخر سال جاری کاهش یابد، اما اذعان دارند که تغییر شاخص های اقتصادی همچنان تاثیرگذار خواهد بود. همانطور که یک مقاله CNET می گوید:

اگرچه نرخ‌ بهره وام مسکن همچنان می‌تواند در اواخر سال کاهش یابد، پیش‌بینی‌های بازار مسکن در واکنش به داده‌های اقتصادی، رویدادهای ژئوپلیتیک و موارد دیگر به طور منظم تغییر می‌کند.

بنابراین، اگر در حال حاضر آماده، مایل و توانا برای خرید خانه هستید، با یک مشاور املاک قابل اعتماد صحبت کنید تا گزینه‌های شما را بسنجد و بتوانید تصمیم بگیرید که چه چیزی برای شما مناسب است.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.