دو زمین لرزه در 2 روز: مقایسه لرزه هایی که به جنوب کالیفرنیا آسیب وارد کرد

24 ساعت بعد از زلزله چهارم جولای که مردم تازه داشتند خودشان را جمع و جور می کردند، یک زلزله شدیدتر کالیفرنیا را لرزاند. هر دو این زمین لرزه ها در دهه های اخیر جزو بزرگترین و قویترین لرزه های این منطقه بودند.

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در سازمان زمین شناسی ایالات متحده (USGS)، به بررسی آسیب های حاصل از این زمین لرزه ها می پردازد.

 • زلزله ی دوم 11 برابر قوی تر بود

زمین لرزه ای به بزرگی 6.4 ریشتر در صبح روز پنج شنبه در مرکز شهر ریج کرست در فاصله 150 مایلی از شمال شرق لس آنجلس رخ داد. این اتفاق باعث شد که ساکنان آن منطقه از منازل خود خارج شوند و ساعت ها به دور از منازل خود در حاشیه شهر پناه بگیرند. زلزله 7.1 ریشتری مناطقی یکسان با زمین لرزه قبلی را در جمعه شب به لرزه انداخت.

 • این زلزله 5 بار بزرگتر بود

نه تنها زمین لرزه ای که در جمعه شب رخ داد 11 بار قوی تر از زمین لرزه روز پنج شنبه بود، بلکه بزرگی آن 5 بار هم بیشتر از قبلی بود.

در واقع این به چه معناست؟

وقتی می گوییم زمین لرزه پنج مرتبه بزرگتر بوده است به این معنی است که اندازه زمین لرزه مد نظر ماست. لرزه نگاران اندازه زمین لرزه جمعه شب را 5 برابر بزرگتر از زلزله روز پنج شنبه ثبت کرده اند.

یازده مرتبه قوی تر به مقدار لرزه آزاد شده اشاره می کند. زمین لرزه ای که در جمعه شب رخ داد میزان انرژی 11 برابر بیشتر از زمین لرزه روز قبل را آزاد کرد.

در واقع قدرت و شدت زمین لرزه از اهمیت بیشتری نسبت به بزرگی آن برخوردار است. انرژی که از پس زمین لرزه آزاد می شود باعث تمام خرابی ها و ویرانی ها می شود. همانطور که  USGS  اشاره می کند: چیزی که باعث تخریب ساختمان ها و سازه ها می شود در اصل قدرت و انرژی زمین لرزه می باشد.

برای دریافت گزارش هفتگی نرخ سود وام مسکن آمریکا و همچنین مطالعه مقالات مفید مسکن به زبان فارسی به صفحه فیسبوک، تلگرام، و یا اینستگرام “مسکن آمریکا” بپیوندید.

 • این زلزله بیشتر طول کشید

جیمز گومز یکی از ساکنان بیکرفیلد در روز جمعه به همراه خانواده اش در خانه بودند که خانه شروع به لرزیدن کرد و آب استخر آن ها به بیرون ریخته می شد و مواج میشد. این حدود یک دقیقه طول کشید . خانم خانه می گفت این خیلی بیشتر از زمین لرزه روز قبل طول کشید مانند موجی آرام که به عقب و جلو میرفت. بیکرفیلد در کرن کانتی قرار دارد که حدود 110 مایل از ریج کراست فاصله دارد.

دونالد کسل که در پورتویل زندگی می کند( در قسمت غربی ریج کراست)، می کند خانه ی او به مدت 25 ثانیه در حال تکان خوردن بوده است. این تکان ها و لرزش ها بسیار بیشتر از روز قبل بوده است. او می گوید این بسیار طولانی تر بوده و تکان های بیشتری داشته است.

 • هر دو زلزله باعث تخریب شده اند

در روز جمعه در پنجم جولای در ریج کراست کالیفرنیا زمین لرزه  باعث آتش سوزی و ایجاد حریق در خانه ها شده بود.  هر دو زمین لرزه ها باعث ایجاد خرابی ها و آسیب ها به جامعه شده است که از جمله آن می توان به آتش سوزی و قطعی آب و برق و شکاف خوردن جاده ها اشاره کرد. در این جا به خسارات وارده پس از هر زمین لرزه اشاره می کنیم.

پنج شنبه: شهر ریج کراست وضعیت اضطراری را در شهر اعلام کرد. پگی بردن اعلام نمود که خطوط و لوله های گاز آسیب دیده و نشت گاز منجر به آتش سوزی خواهد شد. همچنین 28000 نفر از ساکنان شهری با قطعی برق مواجه شدند. اداره آتش نشانی در کرن کانتی با 20 حادثه پس از وقوع زمین لرزه مواجه شدند که از جمله آن آتش سوزی منازل بود. و اداره آتش نشانی و اورژانس آماده به خدمت رسانی بودند. بیمارستان منطقه ریج کراست حدود 15 بیمار خود را به بیمارستان دیگری انتقال داد. طبق سخنان جرمی کورن، آسیب های زیادی به ساختمان ها وارد شده و شکافی به بزرگی 4 اینچ  در بزرگراه 178 ایجاد شده است.

جمعه: نشت گاز در ریج کراست موجب آتش سوزی در ساختمان شده بود و همچنین ساکنان از شکستن لوله های اصلی آب و قطعی برق در برخی نقاط خبر داده اند. با توجه به سخنان مگان پرسون سخنگوی کرن کانتی: حدود 130 نفر از ساکنان بیکرفیلد در پناهگاه ها به صورت موقت اسکان داده شده اند. اداره آتش نشانی در سن برناردینو چندین گزارش از تخریب و آسیب شهری در بخش های شمال غربی دریافت کرده است. قطعی برق و آب در منطقه ترونا نیز وجود دارد. اداره آتشنشانی هیچ گونه ضرر جانی و مرگ و میر و یا آسیب جدی را گزارش نکرده است، اما بر طبق گفته آن ها کابل های برق بسیاری از بین رفته اند و این موجب قطعی برق شده است.

 • هر دو زمین لرزه در نزدیکی هم رخ دادند

بنابر گزارش  USGS  زمین لرزه ای که روز جمعه در شمال شرقی ریج کراست رخ داد، در روز پنج شنبه در نزدیکی ریج کراست در مناطق مشابه اتفاق افتاد.

 • هردو آنها بخشی از یک سیستم مداوم و در حال پیشرفت هستند

لوسی جونس بعد از زلزله 6.4 ریشتری در 4 جولای در نزدیکی ریج کراست با گزارشگران در پاسادانا کالیفرنیا گفتگو می کند.

زمین لرزه روز جمعه در واقع تکان و لرزه  اصلی بوده است، در حالی که زمین لرزه روز پنج شنبه تنها پیش لرزه ای بوده است. تقریبا حدود 4700 لرزه از زمان زمین لرزه روز پنج شنبه وجود داشته است. این ها سخنان زمین شناس  USGS   جان بلینی به شبکه  CNN  می باشد. او می گوید این لرزه ها هر سی ثانیه الی یک دقیقه یک بار رخ می دهند.

از زمین لرزه روز جمعه به بزرگی 7.1 ریشتر تا کنون سه لرزه اتفاق افتاده است که تا بزرگی 5 ریشتر بوده اند.

بخش  USGS  در وبسایت خود اعلام نموده است که پس لرزه ها تا هفته دیگر ( 13 جولای ) به پایان می رسد. و این پیش بینی آن هاست.

 • احتمال وقوع زمین لرزه ای به بزرگی 3 ریشتر یا بزرگتر بیش از 99% می باشد.
 • احتمال وقوع زمین لرزه ای با بزرگی 5 ریشتر یا بزرگتر حدود 50% می باشد.
 • احتمال وقوع زمین لرزه با حدود 6 ریشتر یا بزرگتر 7% می باشد.
 • احتمال وقوع زمین لرزه با بزرگی 7 ریشتر یا بزرگتر 1% می باشد.

این احتمالات به مرور زمان کاهش می یابد.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا | منبع: USGS

2 دیدگاه

  1. سلام بر شما, هیچگونه نشانه ایی از اثرگذاری زلزله ها بر قیمت خانه مشاهده نشده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا