دو مورد از عوامل مؤثر بر نرخ بهره وام مسکن.

اگر به دنبال خرید خانه هستید، احتمالاً به نرخ بهره وام مسکن توجه زیادی داشته اید. طی دو سال گذشته، آنها به پایین ترین سطح خود رسیدند، به طرز چشمگیری افزایش یافتند. تا به حال فکر کرده اید چرا؟

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت .keepingcurrentmatters، دو مورد از عوامل مؤثر بر نرخ بهره وام مسکن را برای شما همراهان گرامی شرح می دهد.

پاسخ این سؤال پیچیده است زیرا موارد زیادی وجود دارند که می توانند بر نرخ بهره وام مسکن تأثیر بگذارند. در اینجا فقط چند مورد از تأثیرگذارترین عوامل ذکر شده اند.

تورم و فدرال رزرو.

فدرال رزرو به طور مستقیم نرخ بهره وام مسکن را تعیین نمی کند. اما فدرال رزرو نرخ وجوه فدرال را در پاسخ به آنچه در مورد تورم، اقتصاد، نرخ اشتغال و موارد دیگر اتفاق می افتد، بالا یا پایین می برد. همانطور که این اتفاق می افتد، نرخ بهره وام مسکن تمایل به پاسخ دارد. Business Insider چنین توضیح می دهد:

فدرال رزرو با افزایش نرخ وجوه فدرال، تورم را کاهش می دهد، که می تواند به طور غیرمستقیم بر نرخ بهره وام مسکن تأثیر بگذارد. تورم بالا و انتظار سرمایه گذاران از افزایش بیشتر نرخ بهره فدرال رزرو می تواند نرخ بهره وام مسکن را بالا ببرد. اگر سرمایه گذاران بر این گمان باشند که فدرال رزرو ممکن است نرخ بهره را کاهش دهد و تورم در حال کاهش باشد، نرخ بهره وام مسکن به طور معمول روند نزولی خواهد داشت.

ظی دو سال گذشته، فدرال رزرو برای مبارزه با تورم، نرخ وجوه فدرال را افزایش داد و نرخ بهره وام مسکن نیز افزایش یافت. خوشبختانه، چشم انداز کارشناسان برای نرخ تورم و نرخ بهره وام مسکن این است که هر دو باید در طول سال مطلوب تر شوند. همانطور که دانیله هیل (Danielle Hale)، کارشناس ارشد Realtor.com می گوید:

نرخ بهره وام مسکن در سال 2024 با بهبود تورم به کاهش ادامه خواهد داد. . .

حتی صحبت هایی وجود دارد مبنی بر این که فدرال رزرو ممکن است در سال جاری نرخ وجوه فدرال را کاهش دهد زیرا تورم در حال کاهش است، حتی اگر هنوز به هدف ایده آل خود بازنگشته باشد.

بازده 10 ساله خزانه.

علاوه بر این، شرکت های ارائه دهنده وام مسکن به بازدهی 10 ساله خزانه داری نگاه می کنند تا تصمیم بگیرند که چه میزان سود برای وام های مسکن دریافت کنند. اگر بازده بالا برود، معمولاً نرخ بهره وام مسکن نیز بالا می رود. مخالف این امر هم صادق است. به گزارش Investopedia:

یکی از معیارهای رایج اوراق قرضه دولتی که وام دهندگان وام مسکن اغلب نرخ های بهره خود را به آن می بندند، بازده اوراق قرضه 10 ساله خزانه داری است.

از نظر تاریخی، اختلاف بین بازدهی 10 ساله خزانه داری و نرخ بهره وام مسکن 30 ساله با نرخ ثابت، نسبتاً ثابت بوده است، اما اخیراً اینطور نیست. این بدان معناست که امکان کاهش نرخ بهره وام مسکن وجود دارد. بنابراین، توجه به روندی که بازدهی خزانه داری دارد، می تواند به کارشناسان این ایده را بدهد که نرخ بهره وام مسکن در آینده به کجا خواهد رسید.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.