اگر نتوانید اقساط وام مسکن خود در آمریکا را پرداخت کنید باید چه کاری انجام دهید؟

مشاوره رایگان خرید و فروش خانه در آمریکا: 2026304803

وقتی قرارداد دریافت وامی را امضاء می کنید، بدون شک باید ابتدا  آمار و ارقام را به دقت بررسی نمایید تا مطمئن شوید که وارد قراردادی که از عهده آن بر نمی آیید، نخواهید شد. اما اگر شرایط زندگی تغییر کرده باشد چه؟ شاید شغلتان را از دست بدهید، یا درآمدتان کم شود، یا بنا بر دلایلی نتوانید اقساط وام خود را پرداخت کنید.

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت Fool، راهکارهایی را برای مقابله با این شرایط به شما معرفی می کند.

  • با وام دهنده خود تماس بگیرید

گاهی اوقات، وام گیرندگان خوش حساب هم ممکن است در پرداخت اقساط خود به مشکل بربخورند. در این صورت، فورا با وام دهنده خود تماس بگیرید و گزینه های موجود برای رفع مشکل را با آن ها بررسی نمایید. اگر در پرداخت اقساط وام خود تأخیر داشته باشید، امتیاز کردیتتان به شدت آسیب می بیند و اگر هم به طور کلی وام را پرداخت نکنید، ممکن است حق مالکیت خانه از شما سلب شده و ملک شما بازستانی (foreclosure) شود.

بسته به شرایط موجود، وام دهنده ممکن است موافقت نماید تا برای مدت محدودی اقساط وام خود را به حالت تعلیق در آورید.  این امر فوربرنس نامیده می شود و در مورد انواع دیگر بدهی ها مانند وام های دانشجویی نیز صدق می‌کند. شاید هم واجد شرایط طرحی به عنوان برنامه اصلاح وام (loan modification) شوید. مثلا وام دهنده موافقت کند که بخشی از مبلغ باقی مانده را نادیده بگیرد، یا سود کمتری برای وامتان در نظر بگیرد. شاید هم موافقت کند که مدت زمان بازپرداخت را تمدید نماید تا هر ماه ملزم به پرداخت مبلغ کمتری شوید.

شاید از خودتان بپرسید اصلا چرا باید وام دهنده با چنین مواردی موافقت کند؟ جواب آن ساده است: وام دهنده می خواهد پولی که به شما داده است را پس بگیرد، و نمی خواهد درگیر دردسرهای شورت سیل (short sale) یا بازستانی ملک شود.

  • ریفایننس کردن وام نیز امکان پذیر است

اگر وام دهنده مایل نیست در بازپرداخت وام به شما مهلتی بدهد، یا ترجیح می دهید مسیری متفاوت را طی کنید، ریفایننس کردن وام هم گزینه دیگری است که می توانید در نظر بگیرید. ریفایننس به معنی گرفتن وام جدید با بهره کم تر برای جایگزینی وام قبلی است. اگر کردیت اسکور خوبی دارید می توانید برای ریفایننس وام اقدام کنید.

  • وقتی همه راه ها به شکست منجر شد ، سعی کنید ملک را بفروشید

اگر مشکل مالی فعلی شما مسئله ای کوتاه مدت است، می توانید با راهکارهای فوق چاره ای برای خود بیاندیشید، اما اگر حدس می زنید مشکل شما بلند مدت باشد یا روش های فوق برای شما کارآمد نیستند، ممکن است گزینه دیگری غیر از فروش خانه نداشته باشید.

حال اگر خانه شما حداقل به اندازه مانده وام ارزش داشته باشد که مشکلی نیست، اما اگر ارزش خانه شما کمتر از مبلغ باقی مانده وام است، چاره ای جز شورت سیل (short sale) ندارید. در شورت سیل، وام دهنده موافقت می کند که خانه را به قیمت فعلی بازار بفروشد و مبلغی که به وام دهنده بدهکار هستید را نادیده بگیرد. با اینکه شورت سیل بر کردیت اسکور شما تاثیر منفی خواهد گذاشت، اما تاثیر آن به مراتب کمتر از بازستانی ملک است و بهترین گزینه است.

گزینه دیگر این است که بخشی از خانه را به طور موقت تا افزایش ارزش آن در بازار و برای جلوگیری از شورت سیل، به اجاره دهید.  این در صورتی امکان پذیر است که خانه یک فضای جدا و قابل زندگی مانند زیرزمین داشته باشد. درآمد حاصل از اجاره کمک می کند تا زمان بهبود اوضاع از بروز مشکلات بیشتر جلوگیری کنید.

  • در بازپرداخت اقساط خود عقب نمانید

عقب افتادن در بازپرداخت اقساط وام مسکن ممکن است آسیب جدی به کردیت اسکورتان وارد کند و باعث از دست دادن ملکتان شود. سعی کنید ابتدا با وام دهنده خود مشورت کنید تا ببینید چه کارهایی می توانید انجام دهید، و در مرحله آخر گزینه ای را انتخاب کنید که کمترین آسیب مالی را به شما وارد آورد. بدین ترتیب می توانید دوباره شروع به پس انداز درآمد خود کنید تا خانه دیگری با وام مناسب تری تهیه نمایید.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: fool.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.