MaskanUSA . مسکن آمریکا
سایت " مسکن آمریکا MaskanUSA " یک پروژه مستقل برای بهبود سطح کیفی و رفع نیاز جامعه فارسی زبانان آمریکا در زمینه مسکن می باشد00.

امضاء مشترک یا ضامن شدن برای یک وام مسکن در آمریکا

مشاوره رایگان خرید و فروش خانه در آمریکا: 2026304803

اگر کردیت بدی دارید و هنوز می خواهید وام بگیرید، افزودن یک شریک امضاء غیرذینفع یا همان ضامن وام می تواند وام دهندگان را متقاعد سازد تا وامی را به شما ارائه دهند. اما تصمیم برای امضاء مشترک (co-sign) وام یا افزودن یک امضاء کننده مشترک یا کوساینر (co-signer) به وام، تصمیمی نیست که بدون دانستن همه واقعیت ها در مورد آن بگیرید.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت rocketmortgage، در مورد امضاء مشترک برای یک وام یا ضمانت وام وشرایط و تبعات آن، توضیحاتی را به شما همراهان گرامی ارائه می دهد.

کوساینر یا ضامن وام کیست؟

هنگامی که فردی وامی را با شما به طور مشترک امضاء می کند، به این معنی است که اگر شما در بازپرداخت وام قصور کنید مسئولیت بازپرداخت وام را به عهده گرفته است. امضاء مشترک وام یک قرارداد قانونی الزام آور است که شخص دیگری را نیز مسئول بدهی شما می کند.

این بدان معناست که وقتی شما یک شریک غیرذینفع یا به عبارتی دیگر ضامن وام می شوید، اگر امضاء کننده اول که وام گیرنده می باشد در بازپرداخت وام خود قصور نماید، وام دهنده می تواند برای بازپرداخت وام و دریافت طلب خود به سراغ شما بیاید. وام دهنده حق دارد شما را در قبال بازپرداخت وام مسکن مورد قصور حتی اگر در آن خانه خریداری شده توسط وام زندگی نمی کنید، مسئول بداند.

چرا می خواهید ضامن وامی شوید که در خانه خریداری شده به واسطه آن وام زندگی نمی کنید؟ افراد برای کمک به اعضای خانواده یا دوستانی که دارای کردیت بدی هستند، ضامن می شوند. اگر درخواست وام شما ضعیف باشد، استفاده از فردی که دخل و تصرفی در وام ندارد به عنوان شریک امضاء و ضامن، شما را به عنوان یک وام گیرنده جذاب تر برای وام دهنده نشان می دهد.

تفاوت میان ضامن وام (co-signer) و وام گیرنده مشترک یا شریک وام (co-borrower).

ضامن وام و شریک وام هر دو در مورد وام دریافتی مسئولیت دارند. تفاوت اصلی بین ضامن وام و شریک وام میزان منفعت از وام برای هر یک از این دو می باشد. امضاء کننده مشترک یا همان ضامن هیچ منفعتی از وام نمی برد. او تنها از منابع خود برای کمک به تأمین وام برای شخص دیگری استفاده می کند. اما شریک وام مشارکت و علاقه فعالی در سرمایه گذاری از طریق وام دریافتی دارد. مثلاً دو نفر را تصور کنید که به صورت مشارکتی وامی را دریافت کرده و به واسطه آن یک رستوران را راه اندازی می کنند.

ضامن تنها برای وام های مسکن مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه برای دریافت وام های شخصی، وام های دانشجویی و وام های اتومبیل نیز مورد استفاده قرار می گیرد. ضامن ها اغلب برای دو نوع وام مورد استفاده قرار می گیرند، وام های معمولی متداول و وام های FHA.

لازم است که ضامن متعهد شود که در صورت عدم بازپرداخت وام گیرنده، خود اقساط وام را بازپرداخت نماید. وام دهنده هم کردیت شما و هم کردیت ضامن را مورد بررسی قرار می دهد تا تعیین کند که آیا واجد شرایط دریافت وام هستید یا خیر. وام دهنده نسبت درآمد به بدهی Dept To Income (DTI) شما و ضامن وام را نیز در نظر می گیرد. هر وام دهنده ای در این رابطه استانداردهای مخصوص به خود را دارا می باشد.

وام های FHA انواع خاصی از وام تحت حمایت و پشتیبانی دولت هستند که به شما این امکان را می دهند تا خانه ای را با کردیت اسکو کمتر و پیش پرداخت 3.5 درصد خریداری نمایید. اگر می خواهید یک وام FHA را با استفاده از یک ضامن غیرذینفع دریافت نمایید، ضامن شما باید یکی از اقوام یا دوست نزدیک شما باشد. وام دهندگان خویشاوندان ذیل را واجد شرایط برای ضمانت وام FHA می دانند:

  • والدین و پدربزرگ و مادربزرگ
  • فرزندان (از جمله فرزند همسر، فرزند خوانده و فرزند رضاعی)
  • خواهر و برادر (از جمله خواهر و برادر ناتنی، خواهر یا برادر خوانده و خواهر و برادر رضاعی)
  • عمه، خاله، دایی، عمو، زن دایی، زن عمو، شوهر عمه، شوهر خاله
  • خویشاوندان سببی به واسطه ازدواج
  • همسر

اگر ضامن شما از دوستان نزدیک شما می باشد، باید نامه ای به وام دهنده خود بنویسید و رابطه خود را با او توضیح دهید و شرح دهید که چرا دوستتان می خواهد به شما کمک کند.

همچنین، ضامن شما باید اغلب اوقات سال را در ایالات متحده زندگی کند. در صورتی که شما کمتر از 20 درصد پیش پرداخت برای خرید خانه پرداخت می کنید، ضامن شما باید نسبت بدهی به درآمد 70 درصد یا کمتر داشته باشد.

اگر شما برای خرید خانه بیش از 20 درصد پیش پرداخت در نظر گرفته باشید، نسبت بدهی به درآمد ضامن شما می تواند هر مقداری باشد. در یک وام FHA، نام ضامن وام شما باید در سند خانه درج شود.

یک امضاء کننده مشترک یا ضامن مسئول چه چیزی می باشد؟

پیش از آن که برای امضاء مشترک یا ضمانت یک وام موافقت نمایید، مهم است بدانید که چه بار مسئولیت سنگینی می تواند بر عهده شما باشد. به عنوان یک ضامن، مسئولیت مالی وامی را که ضمانت آن را به عهده می گیرید خواهید داشت.

اگر وام گیرنده که ذینفع وام است چند بازپرداخت قسط وام را انجام ندهد، شما مسئول بازپرداخت کل میزان وام خواهید بود. بسیار مهم است مراقب باشید که برای ضمانت وام چه کسی موافقت می کنید.

مواردی وجود دارند که می توانید برای حمایت خود در برابر عدم بازپرداخت اقساط از جانب وام گیرنده انجام دهید:

  • از وام گیرنده بخواهید تا امکان دسترسی آنلاین به صورتحساب های مربوط به وام را در اختیار شما قرار دهد.
  • از وام دهنده بخواهید تا در صورت عدم بازپرداخت هر قسط وام توسط وام گیرنده، یک اعلامیه یا اخطاریه را در این رابطه برای شما بفرستد.
  • ماهانه مبلغی را برای عدم باز پرداخت احتمالی قسط از جانب وام گیرنده در حساب خود پس انداز کنید تا در موقع لزوم بتوانید از آن استفاده نمایید.
  • خطوط ارتباطی خود با وام گیرنده را باز نگهدارید. و او را تشویق کنید که در صورتی که فکر می کند نمی تواند بازپرداخت قسطی را انجام دهد، با شما صادق باشد.

مهمتر از همه این است که شما باید ضامن فردی شوید که می دانید مسئولیت پذیر است.

فواید داشتن یک کوساینر یا ضامن.

داشتن یک ضامن برای وام که در وام شما ذینفع نیست، می تواند دریافت وام را برای شما بسیار آسانتر نماید. در اینجا چند مورد از مزایایی را که با داشتن یک ضامن غیرذینفع متعاقب با درخواست وام خواهید داشت ذکر شده است:

نیازها و الزامات کردیت اسکور ضعیف تر: کردیت اسکور شما نقش مهمی را در توانایی دریافت وام برای شما بازی می کند. اگر کردیت بدی دارید، ممکن است برای دریافت وام به دردسر بیافتید. با این وجود، یک ضامن با کردیت اسکور بسیار خوب برای وام شما، می تواند وام دهندگان را متقاعد سازد تا امور را برای شما آسانتر بگیرند.

کمک به الزامات اشتغال: وام دهندگان پیش از این که به شما وام ارائه دهند باید ببینند که شما درآمد ثابت و قابل اعتمادی داشته باشید. اگر شما خوداشتغالی داشته باشید یا در رزومه شما خلاء و وقفه ای ایجاد شده باشد می تواند برای شما مشکل ساز باشد. یک ضامن با سابقه اشتغال خوب می تواند به شما در رفع این نیاز کمک کند.

امکان بالقوه برای دریافت وام بیشتر: ضامن به این معنی است که وام دهنده درآمد هردوی شما را در هنگام بررسی میزان مبلغی که می توانید وام بگیرید، در نظر می گیرد. این می تواند به این معنی باشد که شما می توانید واجد شرایط برای دریافت وام بیشتری باشید. البته باید قبل از قبول وام کاملاً مطمئن باشید که می توانید بازپرداخت ها را انجام دهید.

مضرات امضاء مشترک برای وام.

به عنوان یک ضامن، امضاء مشترک با خطراتی نیز همراه است.

عامل بالقوه مسئولیت برای بازپرداخت اقساط وام: اگر متقاضی اصلی وام نتواند بازپرداخت های ماهانه را انجام دهد، شما به عنوان ضامن باید آنها را بپردازید. این وجه از جیب شما پرداخت می شود و شما نمی توانید از پرداخت آن خودداری نمایید.

دشواری در خارج شدن از وام: هنگامی که ضمانت یک وام را پذیرفته و به طور مشترک آن را امضاء کردید، خارج شدن از آن بسیار دشوار است. حتی اگر با وام گیرنده اصلی درگیر شده و به عدم توافق برسید، باز هم مسئولیت بازپرداخت های انجام نشده به عهده شماست.

یک پیوند حقوقی با وام: ضامن شدن برای یک وام به این معنی است که شما درست به اندازه وام گیرنده اصلی یعنی کسی که توسط وام خانه ای را خریداری کرده و در آن زندگی می کند، از نظر قانونی مسئول وام هستید. اگر باز پرداخت ها انجام نشوند و شما هم از پوشش دادن این بازپرداخت ها عقب بیافتید، وام دهنده ممکن است از شما به دلیل هزینه های حقوقی وقانونی و مانده وام شکایت کند.

ممکن است کردیت شما آسیب ببیند: امضاء مشترک وام کردیت شما را در معرض خطر قرار می دهد. اگر وام گیرنده اصلی باز پرداخت اقساط وام را انجام ندهد، کردیت شما نیز آسیب خواهد دید.

جایگزین هایی برای ضامن وام یا امضاء کننده مشترک.

اگر از نظر مالی مشکل دارید و نمی توانید کسی را پیدا کنید که به طور مشترک برای وام شما امضاء کرده و ضامن وام شما شود، هنوز چند روش برای دریافت وام و خرید خانه وجود دارد.

گزینه های وام مورد حمایت دولت را جستجو کنید.

علاوه بر وام های FHA، انواع دیگری از وام های مورد حمایت دولت نیز وجود دارند که می توانند به شما در خرید خانه با الزامات کمتر کمک کنند. وام های تحت حمایت دولت، انواع خاصی از وام های مسکن هستند که از جانب دولت فدرال بیمه شده اند.

وام های تحت حمایت دولت برای وام دهندگان ریسک کمتری دارند، بنابراین می توانند آنها را برای افرادی که به طور معمول واجد شرایط دریافت وام نیستند، در نظر بگیرند. وام های FHA، وام های VA و وام های USDA هر یک دارای استانداردهای خود برای واجد شرایط شدن هستند. قبل از گرفتن وام نیازمند ضامن، مطمئن شوید که همه گزینه های خود برای دریافت وام را می دانید.

از یک برنامه کمک به خریدارانی که برای اولین بار خانه می خرند استفاده کنید.

اگر برای اولین بار است که خانه می خرید، ممکن است واجد شرایط یک برنامه کمکی باشید که می تواند خرید خانه را برای شما آسانتر کند. کمک برای خرید خانه می تواند از جانب ایالت یا دولت محلی، یک برنامه فدرال، یک مؤسسه خیریه یا حمایت از جانب کارفرما باشد.

بسته به شرایط شما، ممکن است واجد شرایط برای کمک پیش پرداخت، گرفتن تخفیف برای خرید یک خانه بازستانی شده و یا تخفیف های مالیاتی باشید. بسیاری از برنامه های کمک به خریداران مسکن فقط در مناطق خاصی در دسترس هستند.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: rocketmortgage.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.