سه دلیل مبنی بر این که قیمت ها در بازار امروز مسکن آمریکا حباب نیست

مشاوره رایگان خرید و فروش خانه در آمریکا: 2026304803

با ادامه افزایش دو رقمی قیمت های مسکن در آمریکا، برخی نگران این هستند که ما در حبابی از قیمتهای مسکن مانند بازار مسکن در سال 2006 هستیم. با این حال، یک نگاه دقیق به داده های بازار نشان می دهد که این بازار به سه دلیل عمده چیزی شبیه به بازار مسکن سال 2006 نیست.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، در مورد وضعیت امروز بازار مسکن در آمریکا و مقایسه آن با سال 2006 توضیحاتی را ارائه می دهد.

1- بازار مسکن توسط وام های مسکن پر ریسک هدایت نمی شود.

در سال 2006 تقریباً همه می توانستند واجد شرایط دریافت وام شوند. شاخص در دسترس بودن کردیت وام مسکن The Mortgage Credit Avalability Index (MCAI) از انجمن بانکداران وام مسکن، شاخصی برای در دسترس بودن پول وام است. هر چه شاخص بالاتر باشد، گرفتن وام مسکن آسانتر است. این شاخص از سال 2004 که میزان آن 378  بوده است، تا سال 2006 که میزان آن 869 بوده است، بیش از دو برابر شده است. امروز میزان این شاخص 130 است. به عنوان مثالی از تفاوت این شاخص بین امروز و سال 2006، اجازه دهید حجم وام های مسکن هنگامی که یک خریدار خانه کردیت اسکور کمتر از 620 داشته باشد را بررسی کنیم.

دکتر فرانک نوتهافت (Frank Nothaft) اقتصاددان ارشد در CoreLogic این نکته را بارها تکرار می کند که:

بین افزایش امروز قیمت مسکن و سال 2005 که حبابی بود که با وام های پر ریسک و تعهدات و ضمانت هایی که سختگیرانه نبودند، تفاوت محسوسی وجود دارد. امروزه، وام پر ریسک وجود ندارد و ضامن شدن برای وام مسکن بسیار محتاطانه و سختگیرانه است.

2- این بار صاحبان خانه از خانه های خود به عنوان دستگاه خودپرداز پول (ATM) استفاده نمی کنند.

در طی دورانی که بازار مسکن یک حباب بود، با بالا رفتن سرسام آور قیمت ها، مردم در حال ریفاینانس خانه های خود بودند و مبالغ زیادی پول نقد را از آنها بیرون می کشیدند. با شروع افت قیمت ها، این امر باعث شدن که بسیاری از مردم در یک وضعیت منفی Home Equity گرفتار شوند، یعنی باقیمانده وام آنها از ارزش خانه آنها بیشتر شود.

امروز مردم اجازه می دهند تا سهمشان از خانه خودشان (Home Equity) ساخته شده و افزایش یابد. سهم قابل لمس و در دسترس مالک خانه از ملک خود، مبلغی است که صاحبان خانه قبل از رسیدن به حداکثر 80 درصد نسبت وام به ارزش خانه، می توانند به آن دسترسی داشته باشند. بنابراین همچنان حداقل 20 درصد از Home Equity آنها برایشان باقی می ماند. در سال 2006، رقم Home Equity به میزان 4.6 میلیارد دلار بود، امروز این رقم بیش از 8 میلیارد دلار است.

با این حال درصد ریفاینانس هایی که صاحبان خانه به واسطه آن پول نقد دریافت می کنند، نصف آن چیزی است که صاحبان خانه در سال 2006 دریافت می کردند.

3- این بار، مسئله فقط موضوع ساده عرضه و تقاضا می باشد.

ترس از دست دادن the Fear Of Missing Out (FOMO) بر بازار مسکن حکمفرما شد که منجر به حباب مسکن در سال 2006 شد و تقاضای خریدار را افزایش داد. در آن زمان، عرضه مسکن با به فروش گذاشتن خانه ها توسط بسیاری مالکان بسیار بیشتر شد و نشان داد که هر مسکن برای فروش در سال 2006 به مدت 7 ماه در بازار فروش عرضه می شد. امروز این رقم به سختی به دو ماه می رسد.

در سال 2006 سازندگان خانه نیز هنگامی که بازار مسکن به صورت حباب بود بیش از حد ساخت و ساز کردند اما در دهه بعد به طور قابل توجهی عقب نشینی کرده و ساخت و ساز خود را کاهش دادند. سام خاطر (Sam Khater) معاون و اقتصاددان ارشد در بخش تحقیقات اقتصادی و مسکن در Freddie Mac، توضیح می دهد که عقب نشینی و کاهش ساخت و ساز عامل اصلی کمبود موجودی مسکن برای عرضه در بازار مسکن امروز است:

عامل اصلی کمبود مسکن کاهش طولانی مدت در ساخت خانه های تک خانوار است.

در اینجا نموداری ارائه شده است که کمیت اظهارات سام خاطر را تعیین می کند.

امروزه مسئله به همین سادگی است که خانه های کافی برای تأمین تقاضای فعلی وجود ندارد.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.