7.2 سهم خانه (home equity) و ریفایننسنگ

سهم شما از خانه سرمایه بسیار بزرگ و به درد بخوری محسوب می شود.

رسیدیم به یکی از مهم ترین مقوله های مسکن! این بار قرار است در مورد سهم خریدار از خانه خود و مبحث مهم ریفایننسینگ صحبت کنیم. جالب است بدانید که با اینکه صاحب رسمی خانه شمایید، اما در ابتدا سهم زیادی از آن ندارید. برای یافتن سهم خود یا home equity، باید ارزش فعلی خانه خود را منهای مبلغ وام مسکنتان بکنید، که در ابتدا این رقم برابر با پیش پرداخت شماست.

هر موقع که احساس کردید نیاز به اطلاعات دیگری دارید، می توانید با مراجعه به صفحه تایملاین مسکن پاسخ سوالات خود را بیابید و تک تک مراحل خرید مسکن را مشاهده کنید!

چه طور سهم خود از خانه را افزایش دهیم؟

به مرور زمان و با افزایش ارزش خانه سهم شما افزایش می یابد. حتی فقط با پرداخت اقساط ماهانه وام مسکن سهم خود به خود بیشتر می شود، فقط یادتان باشد که در سال های اول اقساط شما بیشتر صرف جبران بهره می شود. البته می توانید با پرداخت مقداری بیشتر و اختصاص آن به قیمت اصلی خانه، علاوه بر پرداخت بهره، سهم خود را هم سریع تر افزایش دهید. نیز با ارتقا بخش هایی از خانه هم سهمتان بیشتر می شود.

ارتقا های هوشمند انجام دهید

با انجام برخی ارتقا ها هم شرایط زندگی خود را بهبود می بخشید و هم سهمتان را افزایش می دهید. البته یادتان باشد که همیشه ارتقا و تعمیر سیستم های اولیه را در اولویت قرار دهید، چرا که آشپزخانه مدل جدیدی که سقف آن چکه می کند به درد خریداران آینده نمی خورد! نیز یادتان باشد که تغییر مدل خانه یا افزودن بخش هایی به آن تا حد زیادی بستگی به ارزش خود خانه و امکانات و قیمت خانه های مجاور و حتی بخش مربوطه دارد، پس بهتر است قبل از انجام هر کاری به خوبی در مورد آن تحقیق بکنید.

افزایش ارزش خانه یا appreciation چیست؟

در بازار های جهشی قیمت خانه رفته رفته بیشتر می شود، اما یادتان باشد که حتی در داغ ترین بازار ها هم همواره احتمال کاهش قیمت خانه بنا به دلایل غیر قابل کنترل وجود دارد. با این حال چگونگی نگهداری خانه توسط شما هم اهمیت زیادی دارد، پس حتما آن را در بهترین شرایط نگه دارید!

سهم خانه به چه دردمان می خورد؟

سهم خانه در واقع پول و سرمایه شماست، اما اگر بخواهید می توانید به طرق دیگر هم از آن استفاده کنید که در زیر چند مورد از آن ها ذکر شده است:

  • خرید خانه جدید: بسیاری از مردم با فروش خانه فعلی خود از سهمشان به عنوان پیش پرداخت خانه دیگر استفاده می کنند.
  • دریافت وام سهم خانه یا home equity loan: با دریافت این وام می توانید سهم خانه خود را به پول نقد تبدیل کنید. در واقع سهم شما همان وثیقه وام است.
  • کردیت سهم خانه یا home equity line of credit: با این کردیت می توانید تا حد مجاز از سهم خود استفاده کنید، اما غالبا هزینه آبونمان ماهانه دارد و نرخ بهره آن هم بیشتر از مورد قبلی است.

هر موقع که احساس کردید نیاز به اطلاعات دیگری دارید، می توانید با مراجعه به صفحه تایملاین مسکن پاسخ سوالات خود را بیابید و تک تک مراحل خرید مسکن را مشاهده کنید!

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.