6 نکته ای که باید برای گرفتن وام مسکن در آمریکا در حین بحران COVID-19 بدانید  

مشاوره رایگان خرید و فروش خانه در آمریکا: 2026304803

مراحل دریافت وام مسکن یا ریفایننس آن با شیوع ویروس COVID-19 پیچیده تر از گذشته شده است، اما هنوز هم خریداران می توانند وام مسکن دریافت کنند. در حقیقت، اکنون نرخ سود وام مسکن در کم ترین میزان خود قرار دارد و تغییر زیادی نسبت به ابتدای سال کرده است. شاید بخواهید وام مسکن جدیدی بگیرید، یا نمی توانید اقساط وام فعلی خود را پرداخت کنید، یا به فکر ریفایننس کردن وام خود هستید، به هر حال باید این 6 نکته زیر را بدانید.

مسکن آمریکا، با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت realtor، این نکات را برای شما همراهان گرامی عنوان می کند.

1- نرخ سود وام مسکن کاهش یافته است، اما گرفتن وام مسکن پیچیده تر شده است

خبر خوب این است که نرخ سود وام مسکن بسیار کاهش یافته است و به کم ترین میزان خود رسیده است، اما در عوض فرآیند های دریافت آن پیچیده تر شده است.

بسیاری از طرفینی که وام دهندگان با آن ها همکاری می کنند، مانند مقامات استانی، شرکت های ارزیابی و شرکت های ثبت مالکیت، یا تعطیل شده اند یا اقداماتی را برای فاصله گذاری اجتماعی انجام می دهند. این یعنی حتی اگر شما موفق شوید فرم درخواست خود را به صورت آنلاین پر کنید، قدم های دیگر باید به صورت حضوری برداشته شود که در حال حاضر دشوار است. شاید هم لازم باشد به جای ارزیابی کامل، تنها به ارزیابی بیرونی خانه کفایت کنید.

2- برای اثبات توانایی پرداخت اقساط وام مسکن آماده باشید، آن هم به دفعات

اگر شغل خود را از دست داده اید یا از کار برکنار شدید، در حال حاضر نمی توانید خانه بخرید. چه بخواهید خانه بخرید و چه بخواهید وام مسکن خود را ریفایننس کنید، حتما باید شاغل باشید. اگر در پروسه دریافت وام بیکار شود، کلوزینگ وام تا شاغل شدن مجدد شما به تعویق می افتد.

در گذشته وام دهندگان برای تایید اشتغال فرد، دو یا سه بار اقدام می کردند، اما امروزه وسواس و دقت خیلی زیادی به خرج می دهند و ممکن است حتی 10 بار هم آن را بررسی کنند، یا حتی هر سه روز یک بار. به هر حال متقاضیان باید این نکات را به خاطر داشته باشند و بیشتر صبر کنند.

3- شاید کردیت اسکور شما دیگر برای دریافت وام کافی نباشد

بی ثباتی اقتصادی یعنی این که وام دهندگان نیز به اندازه وام گیرندگان استرس دارند و شرایط و ضوابط سخت تری تعیین می کنند. بسیاری از وام دهندگان قبلا به متقاضیان با کردیت اسکور 580 هم وام FHA می دادند، اما اکنون باید برای دریافت این نوع وام، حداقل از کردیت اسکور 620 برخوردار باشید. حتی اگر فعلا به فکر خرید خانه نیستید اما در آینده می خواهید این کار را انجام دهید، بهتر است سعی کنید کردیت اسکور خود را بهبود بخشید.

با این که این شرایط موقتی است، اما بعید است که قبل از برگشتن کشور به اوضاع عادی و کاهش نرخ بیکاری، درست شود.

4- فوربرنس به معنی بخشش اقساط وام نیست، به هر حال باید بدهی خود را پرداخت کنید

طبق مصوبه Coronavirus Aid, Relief, and Economic Security (CARES) ( کمک ، امداد و امنیت اقتصادی کرونا ویروس) ملزم است به مشتریان خود فوربرنس ارائه کند. این بدان معناست که اگر شغل خود را از دست داده اید و نمی توانید اقساط وام خود را پرداخت کنید، به مدت چند ماه از پرداخت آن معاف می شوید. اما تعویق در پرداخت به منزله بخشش آن نیست. بالاخره باید این اقساط به تعویق افتاده را پرداخت کنید، بنابراین اگر می توانید فعلا آن ها را بپردازید، بهتر است این کار را انجام دهید.

برای اینکه بدانید آیا مشمول فوربرنس می شوید یا خیر باید با وام دهنده خود تماس بگیرید. بدون هماهنگی با وام دهنده پرداخت اقساط وام خود را متوقف نکنید. اگر مدت زمان فوربرنس به پایان برسد و هنوز قادر به پرداخت اقساط نباشید، می توانید درخواست دهید تا چند ماه دیگر هم پرداخت اقساط وام به تعویق افتد. پس از شروع مجدد بازپرداخت اقساط، می توانید اقساط معوق خود را به زمان های پایانی وام خود منتقل کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر با وام دهنده خود تماس بگیرید.

5- برای ریفایننس کردن وام عجله نکنید

مالکان امروزی مشتاق هستند که جهت برخورداری از نرخ های پایین سود، اقدام به ریفایننس وام خود نمایند. فکر بدی نیست، اما این اقدام مناسب همه نیست. بهتر است توجه کنید که می خواهید چه مدت دیگر در خانه فعلی خود بمانید و هزینه های مربوط به کلوزینگ و ارزیابی و… را هم در نظر داشته باشید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید فقط دو سال در خانه خود زندگی کنید، بهتر است وقت خود را با ریفایننس کردن وام تلف نکنید زیرا سود حاصل از آن در مقایسه با سایر هزینه های آن ناچیز خواهد بود.

توجه کنید که ریفایننس کردن وام مسکن در واقع اقدام برای دریافت وام مجدد است، پس همه مراحلی که برای اعطای وام طی می شود، باید برای ریفایننس کردن وام نیز طی شود و این امر مستلزم زمان زیادی است.

6- اکنون زمان خوبی برای دریافت وام بر اساس سهم صاحب خانه از ملک خود یا Home Equity می باشد

اگر ارزش خانه شما بیشتر شده است، می توانید وام  تا سقف کردیت حاصل از سهم خود از خانه خود Home Equity Line Of Credit (HELOC) با نرخ سود بسیار پایین دریافت کنید و آن را صرف ارتقاء خانه خود نمایید. با دریافت وام  HELOC می توانید از هزینه های ماهانه خود بکاهید.

فقط مراقب باشید زمانی که اقتصاد و بازار مسکن مدام در حال تغییر است، بیش از حد خرج تعمیر و ارتقاء خانه نکنید.

قصد خرید یا فروش خانه دارید ولی نمی دونید از کجا باید شروع کنید؟ برای دریافت مشاوره رایگان به زبان فارسی با شماره 2026304803 تماس بگیرید

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: realtor.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.