آیا باید منتظر سیلی از بازستانی های املاک در آینده باشیم؟

در حال حاضر افزایش هزینه‌ها از مواد غذایی گرفته تا سوخت، به اندازه‌هایی است که انسان را به این گمانه زنی وا می دارد که بیشتر افراد قادر به پرداخت اقساط وام مسکن خود نخواهند بود. و این امر باعث ایجاد این نگرانی شده که بازستانی های (بازپس‌گیری‌ها) ملک در آینده به میزان زیادی افزایش یابد.

مسکن آمریکا با انتخاب گزیده ای از مقاله منتشر شده در وبسایت keepingcurrentmatters، احتمال وقوع سیلی از بازستانی های املاک در آینده را مورد بررسی قرار می دهد.

هر چند درست است که در مقایسه با سال گذشته، تعداد درخواست‌های بازستانی ملک اندکی افزایش یافته است، اما متخصصان معتقدند که سیلی از بازستانی ها در راه نیست.

بیل مک‌براید (Bill McBride) یک متخصص بازار مسکن است و پس از پیگیری و بررسی دقیق داده‌ها و محیط بازار که مقدمه ای برای فروپاشی بازار مسکن در سال 2008 بود، توانست پیش‌بینی کند که در سال 2008 بازستانی های املاک در حال وقوع هستند. با همین نگاه دقیق و تجزیه و تحلیل، او در مورد آینده بازار مسکن کنونی دیدگاه متفاوتی دارد:

“این بار بحران بازستانی ملک وجود ندارد.”

بیایید ببینیم که چرا احتمال وقوع سیلی دیگر از بازستانی های ملک بسیار غیرمحتمل است.

تعداد کمی از مالکان خانه‌ها واقعاً از بازپرداخت اقساط وام خود عقب هستند و بدهی برای اقساط معوقه دارند.

یکی از دلایل اصلی وجود تعداد زیادی از بازستانی های املاک در آخرین دوره فروپاشی بازار مسکن، معیارهای غیر محدود اخذ وام با استانداردهای ضعیف وام دهی بود، به گونه‌ای که به افراد امکان داده شد تا وام‌های خود را به راحتی دریافت کنند، حتی اگر نمی توانستند نشان دهند که قادر به بازپرداخت وام خود هستند. در آن زمان، ارائه‌دهندگان وام در ارزیابی کردیت اسکور متقاضیان، سطوح درآمد، وضعیت اشتغال و نسبت بدهی به درآمد متقاضیان وام سختگیر نبودند.

اما اکنون، معیارهای اخذ وام به شدت سختگیرانه شده اند که منجر به بیشتر شدن خریداران واجد شرایطی می‌شود که قادر به بازپرداخت اقساط وام مسکن خود هستند. و داده‌های فردی مک (Freddie Mac) و فانی مای (Fanni Mae) نشان می‌دهد که تعداد مالکانی که واقعاً در پرداخت اقساط وام خود عقب افتاده اند در حال کاهش است (نمودار زیر را مشاهده کنید):

مالی بوز (Molly Boese)، اقتصاددان ارشد در CoreLogic، توضیح می‌دهد که چقدر تعداد کمی از مالکان برای پرداخت اقساط وام خود به زحمت افتاده و در تقلا هستند:

“نرخ کلی معوقات بازپرداخت وام مسکن در ماه می با پایین ترین نرخ تاریخی آن مطابقت داشت و معوقات جدی نیز به همین منوال بودند. علاوه بر این، نرخ وام‌های مسکنی که شش ماه یا بیشتر از سررسیدشان گذشته بود، معیاری که در سال 2021 افزایش یافته بود، به سطحی که آخرین بار در ماه مارس 2020 مشاهده شده بود، کاهش یافت.”

قبل از اینکه افزایش قابل توجهی در بازستانی ملک وجود داشته باشد، تعداد افرادی که نمی‌توانند اقساط وام مسکن خود را پرداخت کنند باید افزایش یابد. از آنجایی که بسیاری از خریداران امروزی ملک پرداخت اقساط وام مسکن خود را انجام می‌دهند، وقوع سیلی از بازستانی های ملک محتمل نیست.

 

ترجمه: مسکن آمریکا l منبع: keepingcurrentmatters.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.